Leyla Zana'ya  'örgüt propagandası'ndan beraat

 

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etti.

12.10.2017
Yazı Boyutu:  
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 2011 yılında katıldığı 4 ayrı cenaze töreni ve yürüyüş gerekçe gösterilerek “Örgüt üyeliği” suçlamasından 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

NE OLMUŞTU?

İleri Haber'e göre, Leyla Zana'ya 2011 yılında katıldığı 9 ayrı cenaze töreni, basın açıklaması ve yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” suçlamalarıyla, 23 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen yargılamada, Zana’nın 2011 yılında katıldığı 5 ayrı etkinlik nedeniyle “Örgüt propagandası” ve “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu” kapsamında açılan davanın, 6352 sayılı yasa gereğince ertelenmesine karar verilmesini isteyen Savcı, Zana’nın katıldığı 4 ayrı cenaze töreni ve yürüyüşü gerekçe göstererek “Örgüt üyeliği” suçlamasından 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Üye OlÜye Girişi