Libya'da ateşkes başladı

 

Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye ve Rusya'nın ateşkes çağrısını kabul etti

12.01.2020
Yazı Boyutu:  
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye ve Rusya tarafından yapılan ateşkes çağrısını kabul ederek 12 Ocak saat 00.01'den (TSİ 01:00) itibaren ateşkesin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü General Ahmed el Mismari, ülkenin batısında devam eden askeri operasyonları durdurduklarını açıkladı.

Ateşkesin 12 Ocak saat 00.01’den itibaren başlayacağını belirten Mismari, belirtilen tarihten itibaren karşı tarafın da ateşkese bağlı kalması gerektiğini ifade etti.

Mismari, ateşkesin ihlal edilmesi durumunda çok sert karşılık verileceğini söyledi.

Putin ve Erdoğan İstanbul'da gerçekleştirdikleri görüşmede 12 Ocak 00.00'dan başlayarak Libya'da ateşkes uygulanması çağrısını yapmıştı.LİBYA İÇİN BARIŞ KONFERANSI DÜZENLENECEK

Türkiye ve Rusya'nın iç savaşın taraflarına ateşkes çağrısı yaptığı Libya'da krizin çözümü için görüşmeler yoğunlaştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen Almanya Başbakanı Angele Merkel, Berlin'de Libya için barış konferansı düzenleneceğini açıkladı.

Merkel, Putin ile Moskova'da düzenlediği ortak basın toplantısında, "Rusya ve Türkiye'nin ortak çabalarının başarılı olmasını temenni ediyoruz. Berlin'deki barış görüşmeleri için yakında davetiyeleri yollayacağız" dedi.

Almanya Başbakanı barış görüşmelerine Birleşmiş Milletler'in öncülük edebileceğini belirtti.

Putin ise Libya'da General Halife Hafter ile Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Ulusal Mutabakan Hükümeti (UMH) arasında ateşkesin tesis edilmesi gerektiğini söylerken, "Almanya'nın girişimiyle Berlin'de düzenlenecek uluslararası konferansın zamanlamasının uygun olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Rus lider, konferansa 'Libya'da çözüme katkıda bulunacak tüm ülkelerin katılmasının sağlanması gerektiğini' de ekledi.

(Ajanslar- DWTürkçe)


Üye OlÜye Girişi