'Liselerde karma eğitim kaldırılsın'

 

MEB'in okunmasını 'zorunlu' tuttuğu Nurettin Topçu imzalı kitapta, "liselerde karma eğitimin kaldırılması gerektiği" savunuluyor

25.06.2016
Yazı Boyutu:  
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmenlerin seminer döneminde incelenmesi ve tartışması istenen kitapların arasında tek zorunlu kılınan ve birinci sırada yer alan "Türkiye'de Maarif Davası" aslı kitapta, eğitim sistemi için İslam'a dayalı kurallar önerilirken; liselerde karma eğitimin kaldırılması gerektiği savunuluyor.

MEB'in öğretmenlere önerdiği 32 kitabın içerisinde bulunan Nurettin Topçu imzalı kitapta, Milli Eğitim Şurası'nda Eğitim Bir-Sen tarafından kaldırılması önerilen karma eğitimle ilgili olarak “Kız ve erkek öğretiminin terbiyedeki hususiyetlerini ayrı ayrı belirtmek ve kızların terbiyesine şimdikinden daha büyük önem vermek gayesiyle, liselerde kız ve erkek öğretiminin ayrılması lazımdır.” ifadeleri yer alıyor.

Evrensel'den Birkan Bulut'un haberine göre; ilk olarak 1960 yılında yayımlanan kitabın zorunlu tutulmasıyla ilgili Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca tüm öğretmenlere "Bu dayatmayı kabul etmeyin" şeklinde bir çağrıda bulundu.

"ALEVİLİK ÇÜRÜTÜLMÜŞ ZİHNİYET"

"İslam alemi 'bozuk' Alevilik zihniyetiyle kemiriliyor ve bir harabeye dönüyor" şeklinde ifadeler kullanan Topçu'nun kitabında şu sözlere yer veriliyor:

“... Tarikatları ise, asırların arasında ta kalbinden kemiren şerir kuvvet Alevilik olmuştur. Ve böyle bozuk bir zihniyete, kolayca ortak olan hayati hazlarla yüklü bir adap ve erkan silsilesi, tarikatları çürütmeğe kafi geldi. İslam alemi, bugün bu iki çürütülmüş zihniyetin harabesi halindedir.” (T24)Üye OlÜye Girişi