Lohusa Pijama Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Anne adaylarının doğum sonrası için en dikkat ettiği husus pijama ve gecelik seçimleridir. Normal ya da sezeryan doğum sonrasında anneyi rahatsız etmeyecek, hareketlerini kısıtlamayacak pijama ve gecelik giymesi son derece önemlidir.

31.01.2020
Yazı Boyutu:  

Hamilelik süreci heyecanlı bir süreçtir. Bu heyecanlı süreçte bebek alışverişleri kadar anne adayı için de alışverişler yapılmaktadır. Anne adaylarının doğum sonrası için en dikkat ettiği husus pijama ve gecelik seçimleridir. Normal ya da sezaryen doğum sonrasında anneyi rahatsız etmeyecek, hareketlerini kısıtlamayacak pijama ve gecelik giymesi son derece önemlidir. Lohusa pijama ve lohusa gecelikler genellikle önden düğmeli olmaktadır. Annenin, bebeği rahatlıkla emzirebilmesi açısından bu detay son derece önemlidir. Lohusalık süreci anne ve bebeğin birbirine alışma sürecidir. Bu süreçte anne en çok pijama takımları kullanmaktadır. Bu nedenle seçilecek pijama takımında da rahatlık en öncelikli ihtiyaçtır. 

Lohusa Pijama Takımları

 Anne adayları, doğum sonrası için lohusa pijama tercihlerinde kumaşa da oldukça dikkat etmektedir. Bazı kumaşlar yapıları itibariyle vücudu sarmakta ya da terletmektedir. Pamuk kumaştan tasarlanan pijamalar hava alması nedeni ile son derece kullanışlı olmaktadır. Bu nedenle lohusa pijama takımları çoğunlukla pamuklu kumaştan yapılmaktadır. İkili pijama takımları olduğu kadar üçlü pijama takımları da bulunmaktadır. İkili pijama takımları üst ve alttan oluşmaktadır. Üst, düğmeli olduğu gibi fermuarlı takımlarda bulunmaktadır. Pijama takımlarında renk seçenekleri oldukça fazladır. İstenilen renkte lohusa pijama takımı bulabilmek mümkündür. Ayrıca dantel detayları ile oldukça şık pijama takımları da bulunmaktadır. 

Sabahlıklı lohusa pijama takımları üç parçadan oluşmaktadır. Bu takımlar da son derece kullanışlı aynı zamanda anne adaylarının en çok tercih ettiği pijama takımları arasında yer almaktadır. Doğum sonrasında annenin kendi vücut sıcaklığı koruması hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple sabahlıklı pijama takımları oldukça önem arz etmektedir. 

Lohusa pijama takımlarında renk seçenekleri ile model seçenekleri her geçen gün artmaktadır. Kız bebek anneleri pembe, erkek bebek anneleri mavi pijama takımları tercih etmesinin yanı sıra pek çok renk alternatifi de bulunmaktadır. Gri, bordo, beyaz, kırmızı gibi birbirinden farklı renklerde pijamalar bulunur.

 

Kış aylarında doğum yapan anneler için kadife pijama takımları da bulunmaktadır. Sıcak tuttuğu kadar şıklığa da önem verilmektedir. Kadife lohusa pijama takımı modellerinde da isteğe bağlı olarak ikili ya da üçlü şekilde modeller bulunmaktadır. Yaz aylarında doğum yapanlar için, ince pamuklu penye kumaştan pijama takımları bulunmaktadır. Bu sayede sıcaktan çok fazla etkilenmelerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

 Lohusa Gecelik Takımları

 Lohusa pijama takımları dışında lohusa gecelik modelleri de oldukça fazladır. Anne adayları doğum sonrası için mutlaka bir ya da bir kaç tane lohusa gecelik takımı da tercih etmektedir. Lohusa gecelik modellerinde, gecelik boylarında çeşitlilik gösterir. Bazı lohusa gecelikler diz üstü olduğu kadar boydan gecelikler de bulunmaktadır. Yine aynı şekilde kısa kollu, uzun kollu ya da kolsuz şeklinde de gecelikler bulunur. Hangi mevsimde doğum yapıldığı göz önüne alınarak pijama ya da gecelik tercihleri yapılır. 

 Lohusa gecelik tek olduğu kadar sabahlık ile takım olarak tasarlanan modeller de bulunmaktadır. Anne adayları kendi zevk ve beğenilerine en uygun olan pijama ya da gecelik takımlarını almaktadır. Anne adaylarının doğum sonrasında küçük yürüyüşler yapmaları önerilmektedir. Bu yürüyüşlerde sabahlıklar oldukça kullanışlı olmaktadır. 

 Lohusa geceliklerin bir başka özelliği de emzirme fonksiyonu bulunmasıdır. Elbise askısında bulunan aparat sayesinde geceliği çıkarmadan bebeği emzirebilmek oldukça kolaydır. Lohusa annelerin, gecelik alırken en çok dikkat ettiği hususlardan birisidir. Emzirme konusunda kolaylık oluşturacak takımlar önceliktedir. Emzirme fonksiyonu sadece geceliklerde değil aynı zamanda iç çamaşırlarında da bulunmaktadır. Bu sayede lohusa pijama tercih eden annelerde kolaylıkla bebeklerini emzirebilmetedir.

 Lohusa gecelik ve pijamalarda dantel ve güpür detayları çok fazla görülmektedir. Sabahlıkların yaka ve kol kısımlarında, geceliklerin yaka kısmında, pijamaların yaka ve kol kısımlarında dantel ya da güpür süslemeler oldukça hoş gözükmektedir. 

 Hamile Pijama Modelleri

 Lohusa döneminde kullanılan pijama ya da gecelik kadar hamilelikte kullanılan pijamalarda oldukça önemlidir. Hamileliğin ilerleyen ayları itibariyle anne adayının vücut yapısı değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik ile anne adayının beden ölçüleri değişir. Hamilelik döneminde sıkmayacak ve bunaltmayacak hamile pijama takımları kullanılmalıdır. Kısa kollu, uzun kollu ya da kolsuz şeklinde pijama takımları bulunmaktadır. 

 

 Hamile pijamalarında baskılı modeller oldukça fazladır. Bebek geliyor yazılı hamile pijamaları, karikatür yazılı pijama modelleri bulunmaktadır. Baskılı modellerde kişiye özel baskı pijama takımları da bulabilmek mümkündür. Bebeğin ismi yazılı pijama takımları hazırlanmaktadır. Esprili yazıların hazırlandığı pijamaları da bulabilmek mümkündür. Pijama tercihleri tamamen annenin zevkine ve isteğine bağlı olmaktadır. 

 Pijamalar takım şeklinde olduğu gibi ayrı ayrı da bulabilmek mümkündür. Tek alt ya da tek üst şeklinde ihtiyaca göre alınabilir. Pijamaların geneline bakıldığında pamuklu penye kumaştan üretilmektedir. Bu sayede anne adaylarını, yeni doğum yapmış anneleri rahatsız edecek kumaş türlerinden özellikle uzak durulmaya çalışılmıştır. Bunun dışında hamile pijamalarında pantolonun lastik kısmının göbeği sıkmaması önemlidir. Anne adaylarının, hamile pijama tercihlerinde rahat parçalar seçmesi gereklidir. Pantolonlu takımlar kadar hamile gecelik modelleri de vardır. Lohusa gecelik gibi uzun kollu, kolsuz ya da kısa kollu şekillerde gecelikler bulunur. 

 Hamileliğin son ayları anne adayı için oldukça zor geçmektedir. Hareketlerinin kısıtlanmasından kaynaklı olarak yatmakta da oldukça zorlanmaktadırlar. Bu nedenle tercih edilen pijamalarda da bu hususa dikkat edilmektedir. Anne adayını terletmeyen, bunaltmayan pijamalar seçilmelidir.


Üye OlÜye Girişi