Londra-Paris arasında G noktası savaşı

 

Kadında G noktası efsane mi değil mi, Fransız ve İngiliz bilim insalarının gündeminde şimdi G noktası var

30.01.2010
Yazı Boyutu:  

Londra-Paris hattında G noktası savaşı başladı. İngilizlerin "G noktası bir 30_yasam_g_noktasi_savasi..jpgefsaneden ibaret" diyen araştırmasının ardından Fransız bilim insanları atağa geçti.

İngiliz bilim insanlarının, G noktasının varlığının bir efsaneden ibaret olduğu iddiasının tartışma yaratmasının ardından, Paris ten karşı atak geldi. Paris te bir araya gelen jinekologlar Londra ya ve dünyaya ilan etti: "G noktası vardır." Londra daki King s College den uzmanların kadınlarda G-noktasının varlığının aslında bir mit olabileceğini deklare etmesinden sadece üç hafta sonra, Paris te topmanan bir grup jinekolog, karşı saldırıya geçti ve Londra nın açıklamasını kadın cinselliğine totaliter yaklaşım olarak niteledi.

İngiliz araştırmacıların geçen yıl yaptığı araştırmayı reddeden Fransız uzmanlar, cinsel duyarlılık bölgesinin kadınların çoğunda bulunduğunu söyledi.

Konferansın organizatörü Sylvain Mimoun e göre kadınların yüzde 60 ında G noktası var.

Fransız uzmanlar, G noktasının cinselliğin gizemlerini kesinliklere doğru azaltma yönündeki Anglo-Sakson eğilimin kurbanı olduğu görüşünde ve bu durum aynı zamanda İngilizlerin sekse yönelik bilimsel yaklaşımlarını da açıklıyor.

Önde gelen Fransız cerrah Pierre Foldès, "The King s College ın araştırması kadınların ne söylediğine yönelik saygı eksikliğinni göstergesi. Araştırmanın vardığı sonuçlar tamamen hatalı, çünkü sadece genetik gözlemlere dayandırılıyor ve kadın cinselliğinde değişkenlik olduğu açıktır. Bu evet ya da hayır a indirgenemez" diye konuştu.

Şimdiye dek vücut kısımları üzerinde gerçekleştirilmiş en kapsamlı çalışma olduğu belirtilen İngilizlerin araştırması kapsamında bin 800 ikiz kadına G noktasına sahip olduklarını düşünüp düşünmedikleri sorulmuştu.

Uzmanlar araştırma sonucunda, G noktasının varlığını kanıtlayacak bir bulgu olmadığını öne sürmüştü.

Jinekolog Odile Buisson de araştırmanın seksle ilgili yaklaşıklardaki kültürel farklılığın bir göstergesi olduğunu söylüyor ve "Proteston, Anglo-Sakson karakter sonra derece pragmatik. Her şeyin bir nedeni var, her şey için bir gen var... Bence bu totaliter bir yaklaşım" diyor.

G noktası, kadınlarda sinir uçlarının yoğunlaştığı ve uyarıldığında yüksek cinsel haz veren küçük bir alan olarak biliniyor. İlk kez 50’lerde ortaya atılıp 1981’de seksolog Prof. Beverly Whipple tarafından popülerleştirilen G noktasının varlığı pek çok seks terapisti tarafından doğru kabul ediliyor.

Hal böyleyken G noktasının varlığına dair tartışmalar sürüp gidecek gibi görünüyor


Üye OlÜye Girişi