Londra'daki saldırıyı IŞİD üstlendi

 

Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD, diğer adıyla DAEŞ, 4 kişinin öldüğü, yaklaşık 40 kişinin yaralandığı saldırıyı üstlendi

23.03.2017
Yazı Boyutu:  
IŞİD'in yayın organı 'Amaq haber ajansı' üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıyı 'halifeliğin bir askerinin' düzenlediğini ifade etti.İngiltere'nin başkenti Londra'da parlamento binası dışında dün meydana gelen çifte saldırıda saldırganla birlikte 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve yaklaşık 40 kişinin yaralandığı açıklandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırganın İngiltere doğumlu olduğunu ve istihbarat servislerinde kaydı bulunduğunu ifade etmişti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da parlamento binası dışında dün meydana gelen çifte saldırıda saldırganla birlikte 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve 11 ülkeden 7'si ağır 40 yaralandığı açıklandı.

Yaralılanan 40 kişi arasında üç polis memuru, birden fazla Fransız öğrenci, iki Romanyalı turist ve beş Güney Koreli turist olduğu bildirildi.

Londra Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada saldırının "terör saldırısı" olarak değerlendirildiği bildirildi. Londra Emniyeti Terörle Mücadele Birimi sorumlusu Mark Rowley bu sabah yaptığı açıklamada İngilliz polisinin altı ayrı adreste düzenlenen operasyonlarda 8 kişiyi gözaltına aldığını söyledi.

Rowley, Birmingham ve başka şehirlerde terörle mücadele ekiplerinin aramalara devam ettiğini söyledi. Saldırganın tek başına hareket ettiğini belirten Rowley, saldırıda hayatını kaybedenlerin ve saldırganın kimliğini şu aşamada açıklamayacaklarını ifade etti. May: Terör uyarısı değişmeyecek

İngiltere Başbakanı Theresa May dün Londra'daki saldırıyı düzenleyen kişinin İngiltere doğumlu olduğunu ve birkaç yıl önce iç istihbarat servisi MI5 tarafından "radikalleşme" şüphesiyle izlendiğini söyledi.

Başbakan May Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, tek başına hareket ettiğini belirttiği saldırganın halen "genel istihbarat resmi içinde bulunmadığını" belirti.

May ayrıca saldırı sonrası 8 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

"Teröristler öfkelerini masum kadın, erkek ve çocuklardan çıkarttı" diyen May, saldırıda yaralananlar arasında 12 İngiliz, Fransız çocuklar, iki Rumen, dört Güney Koreli, bir Alman, bir Polonyalı, bir Çinli, bir Amerikalı ve iki Yunan olduğunu kaydetti.

İkisi ağır üç polisin de yaralandığını bildiren May, saldırıda ölen polis memurunu da "bir kahraman" olarak nitelendirdi. BBCtürkçe)Üye OlÜye Girişi