Lübnan'da protestocuların dediği oldu: İnternet vergisinden vazgeçildi

 

Başbakan Hariri günlerdir süren protestoların ardından ilk kez açıklamada bulunarak, öngörülen vergi artışlarından vazgeçildiğini , bakanlar dahil milletvekili maaşlarının yarı yarıya düşürüleceğini söyledi.

21.10.2019
Yazı Boyutu:  
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinde günler süren protestoların ardından bugün yaptığı açıklamada, "Parlamento isterse erken seçime gideceğiz" dedi. Başbakan Hariri protestoculara "Kimsenin sizi tehdit etmesine veya korkutmasına izin vermeyeceğim" diye seslendi

Reuters'ın haberine göre tüm etnik gruplar ve mezheplerden katılımcıların olduğu protestoların ülkedeki mezhepsel bariyerleri yıktığını belirten Hariri, bu sayede Lübnan ulusal kimliğinin yeniden canlandığını söyledi.

Vergi artışına yönelik eleştiriler sonucu bu değişiklikten vazgeçtiklerini açıklayan Hariri, "2020 bütçesinde yeni vergiler olmayacak. Bütçe açığı bankaların kârlarından alınacak yeni vergilerle kapatılacak" dedi.

Hariri tasarruf önlemlerinden bazılarını şöyle açıkladı:

  • Bakanların ve vekillerin maaşları yarı yarıya azaltılacak.
  • İletişim Bakanlığı ve bazı kamu kurumları kapatılacak.
  • Devletten çalınan paralar geri alınacak.
Başbakan Hariri, bu adımları insanların protestolarına veya öfkelerini yansıtmasına son vermeleri için hazırlamadıklarını belirterek şunları söyledi "Protestolara son verip vermemek sizin alacağınız bir karar dedi.

Hariri ülkedeki elektrik üretim tesislerine dair lisans süreçlerinin de hızlandırılacağını söyledi.

'Whatsapp vergisiyle' başladı

Lübnan'da 17 Ekim'de Whatsapp ve benzeri platformlar aracılığıyla internet üzerinden telefon görüşmelerine vergi getirilmesi planına karşı sokağa çıkan halk, hükümetin bu planı iptal etmesine rağmen hâlâ eylemlere devam ediyor.

Hafta sonu hükümetin vergilerin artırılmasını öngören yasa tasarısını protesto eden kişilerin sayısı Reuters haber ajansının haberine göre 1 milyon 200 bini buldu.

Koalisyon ortaklarından Lübnan Kuvvetleri Partisi hükümetten çekildi, dört bakanı istifa etti. Lübnan ordusu ise halkın taleplerinin yanında olduğunu belirten bir bildiri yayımladı.

Saad Hariri hükümeti, Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp ve benzeri internet aramaları sağlayan uygulamalara günlük 0,20 dolar (20 sent) vergi getirmeyi planlıyordu.

Ama kararı protesto edenler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalardan sonra, hükümet internet aramalarını vergilendirme planlarını durdurdu.

Gösteriler, Lübnan'da son yıllarda yaşanan en geniş çaplı eylemler oldu.

Bazı göstericilerin lastik yaktığı olaylara güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Çıkan olaylarda bazı göstericilerin yaralandığı bildirildi.
BBCTürkçe


Üye OlÜye Girişi