Lübnan'da Ulusal Yas: Beyrut'taki patlamada en az 70 kişi öldü, 3 bin yaralı var

 

Lübnan'ın başkenti Beyrut limanında depolarda 2013'ten beri bekletilen 2 bin 750 ton amonyum nitratın atom bombası atılmış gibi patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin anısına ülkede ulusal yas ilan edildi.

04.08.2020
Yazı Boyutu:  
Lübnan Sağlık Bakanı, Beyrut'taki patlamada en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini,3 bin kişinin yaralandığını duyurdu. Patlamada iki Türk yurttaşın da yaralandığı açıklandı

Beyrut'taki patlama Twitter'de #Beirut etiketiyle paylaşıldı ve kısa sürede TT oldu.


Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı. Patlamanın büyüklüğünün 4.5 büyüklüğündeki depreme eşit olduğu kaydedildi.

Yangın nedeniyle güçlü bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etmek için olay yerine kısa sürede ulaştı. Helikopterlerin de yangına müdahale etmek için havalandığı görüldü.Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük bir patlama yaşandı. Patlamanın nedeni henüz netleşmedi. Yerel televizyon kanalları, Beyrut limanındaki patlamanın havai fişek deposunda yaşandığını bildirdi. Patlayıcı saklanan depolarda patlama yaşandığına dair iddialar da ortaya atıldı.

Beyrut Limanı'nda depolanmış 2 bin 750 ton amonyum nitrat  bulunuyordu

tinyurul.com sitesinin haberine göre, Beyrut limanında depolanmış 2750 ton  amonyum nitratın, 2013 Eylül’ü sonunda, Batum’dan (Gürcistan) kalkmış, Biera’ya (Mozambik) giden Moldavya bandıralı m/v Rhosus gemisinden indirilip limandaki depolara konduğu ileri sürülüyor.

Ancak Lübnan iç istihbarat servisinin başkanı Abbas İbrahim, limandaki patlamanın yüksek infilak niteliğine sahip materyallerin bulunduğu bir bölümde gerçekleştiğini söyledi. Lübnan Sağlık Bakanı Hamid Hassan, patlamada en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin kişinin yaralandığını duyurdu.

Ulusal yas ilan edildi

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, patlamanın kurbanları için Çarşamba gününün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Diyab daha sonra televizyondan yaptığı açıklamada "Söz veriyorum bu felaket hesap sorulmadan geçip gitmeyecek... Sorumlu olanlar bedelini ödeyecek" dedi. Lübnan Başbakanı "Bu tehlikeli depo hakkında 2014 yılından beri ortada olan gerçekler açıklanacak" diye ekledi.Associated Press patlama sonrasında çok sayıda insanın etrafa saçılan cam parçaları ve enkaz nedeniyle yaralandığını ve hastanelerin kan bağışı çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP ise Beyrut’un alışveriş bölgesi Hamra’da hemen hemen tüm dükkanların camlarının kırıldığını ve birçok otomobilin de zarar gördüğünü belirtti.İsrail: Patlamayla ilgimiz yok

Adının açıklanmaması kaydıyla Reuters'a konuşan İsrailli bir yetkili, İsrail'in Beyrut'taki patlamayla "bir ilgisi bulunmadığını" söyledi. 

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ise N12 haber kanalı yaptığı açıklamada, patlamanın büyük olasılıkla yangın nedeniyle yaşanan bir kazadan ötürü gerçekleştiğini belirtti.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Lübnan halkının acısını paylaşıyor, bu zor dönemde tüm samimiyetle yardım elimizi uzatıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İsrail yardım teklifinde bulundu

Haaretz gazetesinin aktardığına göre, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, Lübnan'a uluslararası kanallar aracılığıyla yardım teklifinde bulunduklarını açıkladı.

İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, "İsrail, güvenlik ve uluslararası kanallardan Lübnan’a insani ve tıbbi yardım göndermeyi teklif etti. Çatışmayı erteleme zamanı" denildi.

Patlamanın Kıbrıs'ta da hissedildiği bildirildi.

Kalın: Türkiye her tür yardım için hazır

Lübnan’daki patlama sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabı üzerinden bir açıklama aptı. "Beyrut’ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Lübnan halkına başsağlığı diliyoruz" diyen Kalın "Enkaz altında kalanların olduğu haber veriliyor. Umarız ölü ve yaralı sayısı artmaz. Türkiye her tür yardım için hazırdır" ifadelerini paylaştı.

İki Türk yurttaşı  hafif yaralandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da patlamada iki Türk vatandaşının hafif yaralandığını açıkladı. Çavuşoğlu Twitter hesabından "Lübnan’daki patlamada iki vatandaşımız hafif şekilde yaralandı. Durumları iyi. Acil şifa diliyorum" ifadelerini paylaştı.

Beyrut hastanelerinde yer kalmadı, Sağlık Bakanı yaralıların şehir dışındaki hastanelere götürülmesini talep etti.

Lübnan Sağlık Bakanı Hasan, "Beyrut’taki hastaneler dolup taştı, yaralıların Beyrut dışındaki hastanelere götürülmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Al Jazeera'nın Beyrut’un en büyük hastanesinden aktardığına göre, ambulans araçları yaralıları hastanelere getirmeye devam ediyor, hastanelerde kaos ve karışıklık gözlemleniyor.


'70 ölü, yaklaşık 3000 yaralı'

Lübnan Sağlık Bakanı Hasan, patlamada ölen sayısının 70'e ulaştığını, en az 3 bin 700 kişinin yaralandığını açıkladı.

Olayın ardından ülke genelinde yas ilan edildi.

Al Jazeera kanalına konuşan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, 7 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini ve onlarcasının yaralandığını bildirdi.

Eski Lübnan Başbakanı Hariri: Herkesi kendi halkına yardıma davet ediyorum

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, yaşananlara ilişkin Twitter üzerinden açıklamada bulunarak "Beyrut'u vuran fırtına yürek parçalayıcı ve herkesi, kendi halkına yardım etmeye davet ediyorum" dedi.

Hariri, "Kayıpların ölçeği tarif edilemeyecek kadar büyük" ifadelerini kullandı.

Putin'den taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beyrut’ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun'a başsağlığı dileklerini iletti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, "Rusya, Lübnan halkının acısını paylaşıyor. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar dileklerimizi iletmenizi istirham ediyorum" ifadelerini kullandı.

Lübnan Başbakanı: Sorumlular hesap verecek

Yetkililer, altı yıl boyunca bir depoda depolanan son derece patlayıcı maddeleri suçluyorlar.

Başkan Michel Aoun, 2.750 ton amonyum nitratın güvenli olmayan bir şekilde depolanmasının "kabul edilemez" olduğunu tweetledi.

Patlamanın kesin tetikleyicisini bulmak için bir soruşturma devam ediyor.

Lübnan Başbakanı Hasan Diab, yaptığı açıklamada "Lübnan'da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak" diye konuştu.

Bugünkü patlama, Lübnan tarihine en büyük patlama olarak geçti. Bugüne kadar en büyüğü, eski Başbakan Refik el-Hariri ve 21 kişinin daha öldüğü patlama olarak gösteriliyordu.

Macron: Lübnan'a yardım yolda

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Lübnan halkına taziye mesajını ileterek, "Lübnan halkıyla kardeşçe dayanışmamı ifade ediyorum" dedi.

Macron, "Fransa, Lübnan'ın her zaman yanındaydı. Halihazırda Lübnan'a sevk edilen bir yardımımız bulunuyor" diye kaydetti.

Lübnan DSÖ ve Katar’dan tıbbi yardım istedi

Lübnan Sağlık Bakanlığı Hamad Hasan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Katar’dan Beyrut’taki patlamada yaralananlar için tıbbi yardım sağlanmasını istediklerini açıkladı.

Hasan, "Yardım uçağının ulaştırılması için Dünya Sağlık Örgütü ve sahra hastanelerinin açılması için Katar ile iletişim halindeyiz" dedi.

Katar Emiri Tamim Bin Hamad El Tani, Beyrut’taki patlamada yaralananlara 'acil tıbbi yardım' sağlanması emrini verdiği bildirildi.

Lübnan Valisi: Hiroşima benzeri bir ulusal felaket
Öte yandan Beyrut Valisi Mervan Abbud, olay yerinde incelemelerde bulundu Abbud, burada yaptığı açıklamada, Beyrut'un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

Ketaib Partisi Genel Sekreteri öldü

Bu arada Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan patlamada hayatını kaybetti.

LBC televizyon kanalına bağlanan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamanın 'çok sayıda yaralanmaya' ve büyük hasara neden olduğunu söyledi.

Lübnan Kızılhaçı: Beyrut'taki patlamada yüzlerce yaralı var

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi.

Öte yandan Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada, kendi bünyesinde ve ülkenin farklı bölgelerinde bulunan tüm ambulansların Beyrut'ta gönderildiği bilgisini paylaştı.

Hizbullah: Patlamada silah depolarımızın hedef alındığı iddiası gerçek dışıdır

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Lübnan medyası, patlamanın ardından moloz altında kalmış insanların görüntülerini yayımladı. 

Beyrut’taki Rus Büyükelçiliği: Patlama sonucu binamız hasar gördü

Rusya'nın Lübnan Büyükelçiliği’nden Sputnik’e yapılan açıklamada, Beyrut’ta meydana gelen patlamada elçilik binasının cephesinin hasar gördüğü, fakat Rus diplomatlardan yaralanan olmadığı ifade edildi.

Büyükelçilik yetkilisi, "Binamızın cephesinde küçük çaplı hasar var, elçilik çalışanlarının arasında yaralanan hiç kimse yok" ifadelerini kullandı.

‘Patlama sırasında yaralananların arasında Rus vatandaşlar ile ilgili henüz bilgi yok’
Yetkili ayrıca meydana gelen patlama sırasında yaralanan kişilerin arasında Rusya vatandaşlarının olup olmadığı konusunda henüz bilgi alınamadığını belirtti.

Rus diplomat, "Şu anda ölü ve yaralıların tam sayısı ile ilgili bilgiye henüz sahip değiliz. Büyükelçilik ve Konsolosluk bölümü Ruslarla ilgili durumu takip ediyor, Rusya vatandaşları konusunda şu ana kadar henüz bir bilgi ulaşmadı" diye konuştu. Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçiliği ise patlamada Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov'un yaralandığını, büyükelçilik binasında da hasar oluştuğunu bildirdi.

Daha önce Sputnik muhabiri, Beyrut Limanı bölgesinde önce küçük çaplı bir patlama duyulduğu, 5 dakika sonda beyaz ve siyah duman belirdiğini ve büyük bir patlama meydana geldiği, patlamanın ardından kırmızı toz bulutu oluştuğu bilgisini aktarmıştı.

Eski Başbakan Hariri'nin evinde büyük hasar oluştu

Nedeni henüz kesin olarak belirlenemeyen patlamayla birlikte çevredeki binalarda da hasar oluştu. Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre, çok sayıda kişi de yaralandı.

Hariri'nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu. 

AK Parti Sözcüsü Çelik: Kardeş Lübnan halkının ve Beyrutluların yanındayız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Kardeş Lübnan halkının ve Beyrutluların yanındayız. Beyrut'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileriz. Enkaz altında kalanların sağ salim kurtulmasını diliyoruz. Lübnan'ın kardeşi Türkiye bu zor günde kardeşlerinin yanındadır."

?İran: Yardıma hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, "Haberleri büyük bir üzüntü ile takip ediyoruz. Lübnan hükümeti ve halkına başsağlığı diliyoruz ve yardıma hazırız" açıklamasında bulundu.

'4.5 büyüklüğünde bir deprem şiddetinde'
Ürdünlü deprem bilimciler, Beyrut'ta meydana gelen patlamanın, 4.5 büyüklüğünde bir deprem şiddetinde olduğunu bildirdi. (Ajanslar)Üye OlÜye Girişi