Lübnan'dan kaçırılan kadınlar zorla seks işçisi yapılıyor

 

Kaçırılan kadınların büyük bir kısmını, herhangi bir güvenceleri olmadığı için istismara açık olan Suriyeli sığınmacıların oluşturduğu kaydedildi.

10.11.2016
Yazı Boyutu:  
Lübnan’da faaliyet gösteren kadın hakları koruma örgütü Kafa (Yeter) yetkilisi Gada Cabur, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Lübnan ve Suriye sınırında faaliyet gösteren çok sayıda suç örgütü olduğunu söyledi. 

Kaçırılma olaylarının artmasına neden olarak sığınmacıların ekonomik durumunu gösteren Cabur, “İnsanlara cazibeli koşullar vadediliyor ve işe ihtiyacı olan saf sığınmacılar bu teklifleri kabul ederek tuzağa düşüyor. Kaçırılan kadınlar da fuhuşa zorlanıyor” dedi.

‘KAÇIRILAN KADINLAR İKİ KEZ KURBAN DURUMUNA DÜŞÜYOR’

Gizli genelevlere baskın yapan güvenlik güçlerinin kaçırılan kadınları gözaltına aldığını ancak insan tacirleri ile genelev organizatörlerinin gizlenerek adaletten kaçtığını ifade eden Cabur, “Bu durumda kaçırılan kadın çifte kurban oluyor, çünkü bu işe zorlandığını kanıtlayamıyorl” ifadelerini kullandı. 

Cabur, şöyle devam etti: “Bu kadınların cezalandırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu insanların bir yerlerden başlama fırsatına sahip olması için devlet onlara konut, ücretsiz sağlık hizmeti, maaş ve eğitim konusunda yardım etmeli.”
(Sputnik/ Foto: AP)

Üye OlÜye Girişi