Lübnan'ın tarihinde ilk kez hükümette 6 kadın bakan

 

Hariri hükümetinin, ülke genelinde protestolar karşısında istifasından sonra Hasan Diyab'ın başbakanlıında kurulan yeni kabinenin üçte biri kadınlardan oıluştu.

23.01.2020
Yazı Boyutu:  
Lübnan'da Saad Hariri Hükümeti'nin bütçe açığını  ağır vergiler getirerek kapatmak istemesinin ülke çapında kanlı eylemlere dönüşen protestolar karşısında istifa etmesi  üzerine  Hasan Diyab başkanlığında kurulan yeni hükümette 20 bakandan 6’sını kadınlardan oluştu . Siyasal gözlemciler, ülke  tarihinde ilk kez kabinenin neredeyse üçte birinde kadınların yer bulmasının Lübnan'ın demokrasi açısından geldiği noktanın göstergesi olduğuna dikkat çekiyorlar.

Kadınların hükümete katılımı olumlu bir izlenim bırakırken, önemli bakanlıklara atanan bu isimlerin sahip olduğu deneyim ve birikimler de merak konusu oldu.

LÜBNAN'DA İLK KEZ BİR KADIN BAŞBAKAN YARDIMCISI OLDU

Kadın bakanlardan en dikkat çeken isim olan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zeyna Akar, Arap dünyasında bu göreve gelen ilk kadın olarak da tarihe geçti.

Savunma Bakanı’nın bir siyasi partinin aleni olmayan desteği ile bu göreve geldiğine ilişkin iddialar ortaya atıldı. Ancak Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar bu iddiayı reddederek, Akar’ın Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın seçimi ile Savunma Bakanı olduğunu belirtti.

Söz konusu kaynaklar, Akar’ın Savunma Bakanlığı ve Lübnan Ordusu'nun sorumluluğunu alma becerisine ilişkin yaptıkları yorumda ise, “Savunma Bakanı'nın askeri rolden daha fazla lojistik bir idari görevi var ve askeri kuruma ordunun komutanı aracılığıyla hitap ediyor” ifadelerini kullandı.

ENFORMASYON BAKANI SORBONNE'DAN HUKUK DOKTORASI SAHİBİ

Enformasyon Bakanı olan Menal Abdussamed, Sorbonne'dan hukuk doktorasına sahip. Kamu politikası alanında uzman olan Abdussamed, Harvard Üniversitesi'ndeki John F. Kennedy Hükümet Okulu’nda yönetici olarak halen görev alıyor.

Adalet Bakanı Mary-Claude Necim, Avn’ın liderliğindeki Özgür Yurtsever Hareketi’ne üye. Saint Joseph Üniversitesi Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Profesör olan Necim, aynı zamanda Arap Dünyası İnsan Hakları Araştırmaları Merkezi'nin de Direktörü.

Gençlik ve Spor Bakanı Varti Ohaniyan ise yeni hükümette Ermeni Taşnak partisini temsil ediyor. Ohanian, Lübnan Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü mezunu.

Çalışma Bakanı Lamia Yemine ed-Duveyhi ise Lübnan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi'nde Profesör ve özel bir şirketin yönetim kurulu üyesi.

Kabine’de yer alan kadın bakanlardan sonuncusu Göçmen ve Mülteciler Bakanı Gade Şureym, Fransız edebiyatında doktora yaptı ve Lübnan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

(aawsat/ Foto: Dalati&Nohra)

Üye OlÜye Girişi