Maç izlemeleri yasak Suudi kadınlara stada giriş izni verildi

 

Maç izlemelerine izin verilmese de Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez stadyuma alındı

26.09.2017
Yazı Boyutu:  
Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma girebildi. Maç izlemeleri halen yasak olsa da bu uygulama ‘nabız yoklama’ olarak değerlendiriliyor.


 
Kuruluşunun 87. yılını kutlayan Suudi Arabistan’da bir ilke yaşandı ve kadınlar ilk kez stadyuma alındı. Dün başkent Riyad ve Cidde’de gerçekleşen etkinliklerde kadınlar, konser ve operetleri ilk kez yerinde takip edebildi. Etkinliğe katılan kadınlar, bekâr erkeklerden ayrı oturtuldu.Etkinlikler, Sünni İslam’ın Vehhabi mezhebine göre yönetilen ülkede iki yıl önce ilan edilen “2030 vizyonu” kapsamında düzenlendi. Rejim, Suudi Arabistan ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltarak ekonomiyi çeşitlendirmeyi, ekonomiye yeni sektörler kazandırmayı, istihdamı artırmayı ve kapalı yaşam tarzını açmayı hedefliyor.  4 gün boyunca 17 kentte düzenlenecek etkinliklere 1.5 milyon kişinin katılması bekleniyor.
 
‘NABIZ YOKLAMA’

Suudi Arabistan’da kız çocukları için okullarda beden eğitimi dersi 6 hafta önce serbest bırakılmıştı. Ortadoğu futbolunu yakından takip eden James M. Dorsey, kadınların etkinlikler için stadyuma alınmasının gelecekte maçlara girebilmeleri için de bir nabız yoklama olduğunu belirtti. Ülkede din adamları, bu tarz politikalara sert tepki gösteriyor.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi