Maçka Parkı'nda güvenlikçinin taciz ettiği kadına dava

 

İstanbul Maçka Parkı'nda özel güvenlik görevlisi tarafından kıyafetine müdahale edilen ve tacize uğrayan kadına savcılık tarafından dava açıldı.

06.10.2017
Yazı Boyutu:  

Akdeniz Güvenlik’e bağlı Savaş İ. isimli özel güvenlik, parkta 31 Temmuz’da Çağla Köse’nin yanına giderek şikayet olduğu bahanesiyle “Burada böyle dolaşamazsın, insanları rahatsız ediyorsun. Aileler var burada. Sonra tecavüz edince ‘Kim koruyacak’ diyorsunuz” demişti. Çağla Köse de, güvenliğe tepki göstererek polis çağırmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) daha sonra özel güvenliği açığa almıştı. Çağla Köse ve güvenlik görevlisi birbirlerinden şikayetçi olmuştu.

Habertürk’ten Hayati Arıgan’ın haberine göre olayla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede, Savaş İ.’nin tecavüz imalı sözlerinin ‘alenen tahrik’ olduğu belirtilirken, Köse’nin de ‘tahrik altında söylediği’ “Manyağa bak ya, polis getirmiş, hangi akla hizmet polis getirmiş?” sözlerinin ‘hakaret’ olduğu savunuldu. Güvenlik görevlisine ‘hakaret’ suçundan üç aydan iki yıl kadar hapis, Köse’ye ise ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan bir yılda az olmamak şartıyla hapis cezası verilmesi istendi.


Ayrımcılık göremediler

Savcı, Köse’nin tacize uğraması, parka girişinin güvenlikçi tarafından engellenmesi ve kıyafetine müdahale edilip ayrımcılığa tabi tutulmasıyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında güvenlik görevlisinin ‘kişiler arasında ayrımcılık yapmak’, ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetlerinin kullanılmasını engelleme’, ‘cinsel taciz’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘kişilerin huzur ve sükûnunu bozma’ suçlarını işlemediği öne sürüldü. Ayrıca iftira suçundan da takipsizlik kararı verildi.

Güvenlikçi “hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla, Çağla Köse ise “kamu görevlisine hakaret” suçundan 1 yıldan az olmamak üzere hapis cezasıyla yargılanacak. 

 

Üye OlÜye Girişi