Madonna, 'Eurovision'a boykot' çağrısına yanıt verdi

 

Amerikalı şarkıcı Madonna, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'nı boykot etmesi yönündeki çağrıları ''müziği siyasete alet etmeyeceğim'' açıklamasıyla reddetti.

14.05.2019
Yazı Boyutu:  
Netta’nın “Toy” şarkısıyla Eurovision 2018’i kazanan İsrail, bu seneki yarışmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ünlü şarkıcı bu yılki yarışmada 2 şarkı seslendirecek. İddiaya göre 1 milyon dolara (yaklaşık 6 milyon TL) mal olan performansın maliyetini Tel Aviv’e yerleşen iş adamı Sylvan Adams üstlendi.

Madonna, Tel Aviv'de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'nı boykot çağrılarına yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Boykot çağrılarını "müziğin siyasi gündemlere hizmet etmeyeceği" gerekçesiyle reddeden Madonna, bölgede masum insanların hayatını kaybetmesinden ve siyasi çıkarlar için şiddetin sürdürülmesinden derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, dualarının barıştan yana olduğunu belirtti.

Filistin destekçileri, Madonna'dan, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nı boykot etmesini istemişti.

İsrail medyasına göre, Madonna, 40 koro üyesi, 25 dansçının yanı sıra koreografi, sahne, ışık ve görsel şovdan sorumlu onlarca profesyonelin de aralarında bulunduğu 135 kişilik bir grupla cumartesi Tel Aviv'deki Eurovision Şarkı Yarışması'nda sahne alacak.

Roger Waters, Madonna’yı İsrail’deki Eurovision konserini iptal etmeye çağırmıştı

Pink Floyd grubunun efsane basçısı ve solisti Roger Waters, Madonna'ya açık bir mektup yazarak bu yıl Tel Aviv'de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki konserini iptal etmesini istemişti.

The Guardian'da yayınlanan mektubunda Waters şunları yazmıştı:

“Son zamanlarda İsrail'de konser veren müzisyen arkadaşlarımın bazıları bunu köprüler inşa etmek ve barış talebini güçlendirmek için yaptıklarını söylüyor. Saçmalık! İsrail’de konser vermek karlı iş ama bu, işgalin, ayrımcılığın, etnik temizliğin, çocukların hapsedilmesinin ve silahsız eylemcilerin katledilmesinin meşrulaştırılmasına hizmet ediyor.”

Waters, BBC’nin Eurovision organizatörlerini yarışmayı İsrail’den başka yerde yapmaya zorlaması için başlatılan açık mektuba imza atan İngiliz kültürel figürler arasındaydı.

Bu mektupta “Eurovision hafif bir eğlence olabilir. Ancak insan haklarına dair kaygılardan muaf değil ve İsrail’in Filistinlilere yönelik sistematik insan hakları ihlalini görmezden gelemeyiz” ifadeleri yer alıyordu.


Üye OlÜye Girişi