Mahkemeye verdi, BM toplantısına davet etmedi, bazı kadınlarla sorunu olduğunu söyledi

 

Kadın örgütleri Çubukçu ile köprüleri attı

27.03.2006
Yazı Boyutu:  
Türkiye'de kadın politikalarına yön veren sivil toplum örgütlerinden 56'sı, Devlet Bakan Çubukçu'ya 'aksesuar olmayacaklarını' söyledi

Yaklaşık iki yıl kadar önce Anayasa'nın 10. maddesine 'kadınla erkek eşit haklara sahiptir...' hükmünün eklendiği sırada TBMM'nde yapılan oylamada karşı oy kullandığı gerekçesiyle kadın örgütleriyle arası açılan ve mahkemelik olan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu'nun Newyork'taki toplantısına kadının insan hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarından temsilci çağırmaması üzerine kadın örgüleriyle pamuk ipliğiyle bağlı ilişk'leri de tamamen koptu.
Çubukçu'nun 'kadın kuruluşlarıyla kavgalı' imgesinden kurtulmak için BM'in 27 Şubat'da başlayan toplantısı öncesi 'gönül alma' girişimleri ise kadın hakları mücadelesinde öncü rol oynayan 56 kadın kuruluşu tarafından 'Aksesuar olmayacağız. Bu sayfayı kapattık' diyerek geri çevrildi.
Kadın örgütleriyle Kadından Sorumlu Devlet Bakanı arasındaki 'rahatsızlık' Çubukçu'nun Hürriyet Pazar Eki'nde Emel Armutçu'ya verdiği 'kadın örgütleriyle değil, bazı kadınlarla sorunum var' röportajıyla tekrar alevlendi.
KADıNLARA SAYGıSıZLıK
Türkiye'de kadın politikalarının oluşmasında etkili olan 56 kadın örgütü, kuruluşu ve insiyatifi ortak bir açıklama yaparak 'Türkiye'de kadın hakları hareketinin bugün geldiği noktada, bu politik deneyime dayanan mücadelemizin Türkiye'de kadın haklarının kazanılmasındaki rolünü biliyor ve bunu haklı bir gururla sahipleniyoruz. Türkiye'de Ceza Yasası, Medeni Yasa değiştirildiyse, bu, kadınların yarattıkları dayanışma ağları ve örgütlülük sayesinde olmuştur' dediler.
Nimet Çubukçu'nun bu süreçte yer almış kadınlara, öfkesini kontrol edemeyerek dava açıp, arkasından da 'bazı kadınlar' diye nitelemesini bu mücadele sürecinin birikimine ve etik değerlerine karşı, bir duyarsızlık ve saygısızlık olarak niteleyen kadın örgütleri Bakan Çubukçu'nun bazı kadın temsilciler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması ve haklarında dava açılmasıyla ilgili olarak özetle şu görüye yer verildi: 'Söz konusu dava, Anayasa'nın 10. maddesinde yapılan değişikliklerle ilgili kampanya sırasında hayatın tüm alanlarında fiili eşitlik sağlanıncaya kadar kadınlar lehine pozitif ayrımcılık uygulanması ve kota talebine karşı çıkan kadın-erkek tüm milletvekillerine yollanan fakslara karşı açılmış bir davadır. Dolayısıyla kadın hareketinin ortak bir kampanyasına karşı, kampanyayı durdurmak, hakları için mücadele eden kadınlara gözdağı vermek amacıyla açılmış bir davadır.
'Kamuoyunun bilmesi, Sayın Bakan'ın da hatırlaması gereken bir başka nokta da, dava dilekçesinin sadece tek tek kadınlara karşı değil, aynı zamanda birden çok kadın kurumunun yöneticilerine yöneltilmiş bir dava olduğudur. Biz aşağıda imzası olan kadın örgütleri ve kadın aktivistler olarak, bu davanın birkaç kadının davası olmadığını ve bu ortak davamıza hep birlikte sonuna kadar sahip çıkacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyururuz.'
Ortak açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de kadın sorunları ile ilgilenmek üzere oluşturulan Devlet Bakanlığı'nın başlıca görevlerinden birinin, kadın hakları mücadelesinin içinde yer alan 'tüm kadın örgütleriyle ortak politikalar çerçevesinde birlikte çalışmak' olduğuna dikkat çekildi
Kadın örgütleri, Bakan Çubukçu'nun 2000'den beri ilk defa 27 Şubat - 5 Mart tarihleri arasında New York'ta yapılacak BM - Kadının Statüsü Komitesi (KSK) toplantısına kadın örgütleri temsilcilerinin katılmasını engelleyerek bunun tersi bir tablo çizdiğini belirterek, 'Bakanın bu kararını söz konusu politikaya aykırı bulduğumuzu ve en kısa zamanda telafi edeceğini umuyoruz' dediler.
Kadın örgütleri ortak açıklamalarında, Çubukçu'yu kota taleplerini desteklemeye davet ederek, 'Siyasal Partiler Yasası ve Seçim Yasası'na konan bir 'cinsiyet kotası'nın hiçbir ülkede olmadığını da iddia ediyor. Oysa, CEDAW'ın 4. maddesindeki 'devletin uygulayacağı özel önlemler'in kotadan başka bir şey olmadığını Sayın Bakan'a hatırlatırız' dediler.
KOTA TALEBİNİ YİNELEDİLER
Açıklamada, İsveç, Fransa, Arjantin, Fas, Tayvan, Ruanda, Uganda, Hindistan, Güney Afrika gibi birçok ülkede yasalarla ya da anayasalarla, kadınların siyasal karar organlarında yer almasını garantileyen kotaların öngörüldüğü hatırlatılarak 'Bu ülkeler arasına en son güney komşumuz ırak'ın da girdiğini Sayın Bakan'a hatırlatmak isteriz. Kısacası, Sayın. Bakan'ın çok ısrarcı bir şekilde söylediği 'dünyanın hiçbir yerinde siyasi partiler yasasında, Anayasa'da kadın kotası düzenlemesi yoktur' iddiasının gerçek durumla bir ilgisi yoktur ve kendisini bir kere daha kadın örgütlerinin 'kota' talebini desteklemeye kamuoyu önünde davet ediyoruz!' denildi.
Çubukçu'nun kadın örgütlerinin, TCK Kampanyasından beri, TCK Kadın Platformu'nun namus cinayetlerinin nitelikli adam öldürme kapsamına alınması talebini de ısrarla reddettiğine de dikkat çekildi:
"Türkiye'de yüzlerce kadın her yıl namus cinayetleri nedeniyle yaşamını yitirirken, reddini, kadınları korumak gibi anlaşılmaz ve kabul edilemez bir nedene bağlayarak kota konusunda olduğu gibi kamuoyunu yanıltmayı amaçlıyor!"
Kadın örgütleri, Çubukçu'nun devlet bakanlığının kadın hareketinin mücadelesiyle kurulduğunu belirterek "Türkiye'de kadından sorumlu devlet bakanlığı varsa, bu kadın hareketinin sayesinde gerçekleşmiştir" denildi.
Açıklamada, kadın örgütleri kadının statüsünün yükselmesi konusunda liderlik etmişlerdir! Sizi, bizlerin taleplerine karşı çıkan tavrınızı bırakarak, bir kere daha bizimle işbirliğine davet ediyoruz!" denildi.
Bakan Çubukçu bu protesto üzerine Türkiye'deki bütün kadın örgütlerini toplantıya çağırdı. Protesto mektubunu imzalayan kuruluşlardan Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'ne (KA.DER) aracılığıyla iletilen çağrı 56 kadın kuruluşunca geri çevrildi.

TOPLANTıYA KATıLAN KURULUŞLAR

Çubukçu adına Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) aracılığıyla yürütülen temaslardan sonra bakanı eleştiren kadın kuruluşları toplantının imaj tazelemek dışında bir anlamı olmayacağı gerekçesiyle toplantıya katılmazken;
'Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, Ankara İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, Uçan Süpürge, Türk Dünyası Kadınları Derneği, Koza Yasam Derneği, KEDV, Türk Anneler Derneği, Türkiye -Pakistan Kadınları Derneği, Turizmi Geliştirme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Hanımlar Eğitim ve Derneği, Bahçelievler Kadın Derneği, Tema, Soroptimistler, Sürekli Eğitim Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Marmara Grubu Vakfı, Türkiye Yardımsevenler Derneği gibi kuruluşlar Bakan Çubukçu'yla görüşmeye katıldılar.'

<

Üye OlÜye Girişi