Makyaj malzemelerinde plastik tehlikesi

 

Vücut temizliği malzemelerinin ve makyaj ürünlerinin oldukça fazla mikro plastik içerdiği belirlendi.

...
04.11.2017
Yazı Boyutu:  

İsveç'te yapılan bir araştırma, evlerde kullanılan vücut temizliği malzemelerinin ve makyaj ürünlerinin oldukça fazla mikro plastik içerdiğini  ortaya koydu. Uzmanlar, içme suyundan, makyaj ürünlerine, denizlerde yenidoğan balıklarda bile plastik mikro liflerin bulunduğuna dikkati çekiyorlar.

BALIKLARDAN İNSANLARA

İsveç'te yapılan bir araştırma, yeni doğmuş balıkların da çocuklar gibi "fast food" meraklısı olduğunu gösterdi. Yeni doğmuş balıkların denizde doğal kaynaklardan beslenmek yerine, atılan plastik ve benzeri ürünleri tercih ettikleri ortaya çıktı.

Ayrıca okyanuslardaki kirlilik nedeniyle balıklarda artan plastiğin, bu balıkları yiyen insanlara geçtiği konusunda uyarıyor.

İsveçli bilim insanı Dr. Oona Lonnstedt “Plastik içeren ev ürünleri denildiğinde bunların içine ağırlıkla belirtilenin aksine sadece diş macunu ve göz temizleyiciler girmiyor. Bir çok ruj ve maskarada da mikro plastikler bulunuyor” dedi.

Lonnstedt, ABD'de bakım ürünlerinde "mikro plastik" kullanımı yasaklandığını,  İngiltere’de de bu yönde çalışmalar yapıldığına dikkati çekti.

DÜNYA ÇAPINDAKİ İÇME SUYU KAYNAKLARINA PLASTİK KARIŞTI!

Bu arada her gün tüketmek zorunda olduğumuz içme suyu ne kadar güvenli? sorusU uzun süredir soruluyor. Son olarak bu konuda 10'dan fazla ülkeden yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın dört bir yanındaki musluk suyu, plastik mikro liflerle kirlenmiş durumda.

İngiliz The Guardian gazetesinde geçtiğimiz günlerde yer alan bir habere göre, 10’dan fazla ülkede yapılan bir analiz, dünyanın farklı noktalarındaki musluklardan akan suda plastik mikro lifler bulunduğunu ortaya koydu. Analize giren örneklerin yüzde 83’ünde plastik maddelere rastlandı. Analizdeki veriler doğruysa, bu milyarlarca kişinin plastik karışan sudan içtiği anlamına geliyor.

ABD KİRLİLİKTE ÖNCÜ

Analizlere, suyun plastikle kirlenme oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 94’le ABD olarak yansıdı. Üstelik analiz edilen noktalar arasında kongre binası ve New york’taki Trump Tower da var. ABD’yi ise Hindistan ve Lübnan izliyor.

PLASTİK KİRLİLİĞİNDE EN DÜŞÜK ÜLKELER 

AB ülkelerindeki plastik kirliğliğinde en düşük oran yüzde 72 ile İngiltere, Fransa va Almanya’da.

ABD’de bir litre suda ortalama 9,6 plastik mikro lifi bulunurken, bu oran Avrupa’da 3,8 plastik mikro lifi olarak hesaplandı. Yani Avrupa’daki içme suyundaki plastik oranı ABD’ye göre daha düşük.

Uzmanlar plastik mikro lifleri bulunan suda, gelişmiş mikroskoplarla saptanamayacak nano büyüklükteki plastik partiküllerin de yer almasının muhtemel olduğunu düşünüyor.
 Üye OlÜye Girişi