Mal paylaşımında ayrımcılık kalksın

 

Haziran'dan beri süren "Ekonomik Şiddete Son" kampanyasında imzalar 50 bini buldu

30.09.2003
Yazı Boyutu:  
Kadın örgütlerinin Haziran ayından beri sürdürdüğü eski ve yeni evli kadınlar arasında mal rejiminde ayrımcılık yapan Medeni Yasa'nın Yürürlük maddesinin değiştirilmesiyle ilgili imza kampanyası sürüyor
Türkiye genelinde Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın öncülüğünde 50'ye yakın kadın grubu, örgütü ve tek tek kadınlar tarafından yürütülmekte olan "ekonomik şiddete hayır" kampanyası için toplanan imza sayısı 50 bine yaklaştı.
İstanbul ve Ankara'daki kadın örgütlerinin yanısıra, Antalya Kadın Meclisi, Adana Kadın Platformu ve Mersin Bağımsız Kadın Derneği başta olmak üzere diğer bazı illerdeki kadın gruplarının da destek verdiği kampanyanın yaz aylarına rastlaması ise ilgiyi düşürdü.
Kampanyanın en etkin biçimde sürdürüldüğü İstanbul'da çeşitli semt pazarlarında ve meydanlarda imza masaları açılırken, bildiriler dağıtılarak, evlilik sırasında edinilmiş malların paylaşımında, Medeni Yasa'nın 1. Ocak 2002'den sonra evlenenlerle bu tarihten önce evlenenler arasında ayrım yapması nedeniyle Türkiye'de şu anda 17 milyon evli kadının açık bir gaspla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.
Çok sayıda kadın örgütünün oluşturduğu, Kadına Yönelik Ekonomik Şiddete Hayır Platformu'nun temsilcileri, yeni yasama döneminin başlamıyla birlikte, 1 Ocak 2002'den önce evlenen kadınların da evliliklerinin başlangıcından itibaren yeni mal rejiminden yararlanabilmeleri için Medeni Kanun'un Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkındaki kanunun 10. maddesinin değiştirilmesi istemiyle topladıkları imzaları, Ankara'ya giderek Meclis Başkanlığı'na, Başbakanlığa, Adalet Bakanlığı'na, Adalet Komisyonu Başkanlığı'na ve muhalafet Partisi CHP Grup Başkanlığına verecekler.

<

Üye OlÜye Girişi