Maltepe'de görkemli kutlama: OHAL'e karşı yaşasın 1 Mayıs

 

İş ve emek sendikaları konfederasyonları ve meslek örgütleri, Valilik'in izin verdiği Maltepe miting alanında saat 11'de buluştu. 1 Mayış işçi Bayramı kutlamalarında AKP, işç idüşmanı ilan edildi.

1.05.2018
Yazı Boyutu:  
1 Mayıs kutlamalarının geleneksel mekanı olan Taksim Meydanı'nda bu yıl da toplanmaya izin verilmediği için İstanbul’daki kutlamaların adresi bu yıl Maltepe miting alanı oldu. Maltepe'de düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları başladığı gibi olaysız sona ererken işçi sınıfı ve meslek örgütleri, AKP'yi  işçi düşmanı ilan etti ve 24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakına karşı güçbirliği içinde hareket edeceklerini açıkladılar. Sabahın erken saatlerinde Drama Köprüsü girişinde bir araya gelen işçiler, emekçiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler yürüyüş kortejleri halinde İstanbul'un Anadolu yakasındaki kutlama programına katılmak üzere, sahil yolu üzerinden miting alanına geldi. Alana girenler, üç ayrı kontrol noktasından geçirilerek miting alanına alındı.

Gruplar, "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlarla ve sendika flamalarıyla alana giriş yaparken. Bazı vatandaşlar ise çalınan şarkılar eşliğinde halaylar çekti. 

"Yaşasın 1 Mayıs" yazılı Platform ile katılımcıların arasına güvenlik bariyerleri konuldu. Basın mensupları için ise miting alanında ayrı bir bölüm oluşturuldu. Miting DİSK Korosu'nun 1 Mayıs Marşı'nı söylemesiyle başladı.OHAL'E KARŞI YAŞASIN 1 MAYIS

Büyük sendika konfederasyonları ve meslek örgütleri, Valilik'in izin verdiği Maltepe miting alanında saat 11'de buluştu. Alana gelen grupların miting programı ise saat 13.00’te başladı. Son iki yıldır OHAL koşulları altında kutlanan İşçi bayramında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve “Taşeron Düzenlemesi” ile işsiz kalan emekçilerin talepleri başta olmak üzere özgürlük, demokrasi, barış, hak ve adalet gibi talepler öne çıktı.

Renkli görüntülerin oluştuğu mitingde, hükümetin antidemokratik politikaları, OHAL ve KHK’ler protesto edildi.

24 Haziran'da yapılacak olan seçimler için birlik ve dayanışma mesajları verilirken, AKP-MHP ittifakının ülkeyi artık yönetemediğinin vurgusu yapıldı. Alana giriş yapan kortejlerin isimleri platformdan okunurken, miting alanı renk cümbüşüne döndü. Alana girenler '1 Mayıs Marşı' ile karşılandı. 

DİSK GENEL SEKRETERİ ÇERKEZOĞLU'NUN SÖZLERİ

Kutlamalar DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun konuşmasıyla  başladı. Sermaye düzeninin karanlığı, faşist ve zorba rejimleri başa taşıdığını ifade eden Çerkezoğlu, “Savaşlar sermaye düzenin kapitalizmin, emperyalizmin eseri. Demokrasi birikimini ortadan kaldırmaya çalışan rejim değişikliği öncesi alanlardayız. Yaşadığımız baskı, sömürü rejimine hayır diyenler olarak Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs meydanında emeğin demokrasi seferberliğini ilan ediyoruz” dedi. 2018 1 Mayısının emek ile yoğrulmuş umutlu başlangıcın işaret fişeği olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Bu meydandaki tablo 24 Haziran günü ve sonra da devam edecek mücadeleyi, emeğin mücadelesiyle örgütlemenin fotoğrafıdır. OHAL ekmeğimizin gasp edilmesidir. Tek kişinin ağzından çıkan sözün kanun sayıldığı yerde en çok emekçiler mağdur olur. ‘OHAL’i patronlar için yaptık’ diyen Erdoğan’ı emekçiler durduracak. Halklar arasındaki düşmanlığı Kürt ve Türk kardeşlerimiz durduracak. Hak aramayı yasaklayanları emekçiler durduracak. İradeyi yok sayan öğrenciyi, gazeteciyi, aydını, siyasetçiyi hapse mahkum eden OHAL’e itirazımız var.  Bu meydandan söz verelim, korktukları başlarına gelecek, bu ülkeyi diktatörlüğe bırakmayacağız. Güzel günler göreceğiz.”'AKP-MHP İTTİFAKINA SANDIKTA CEVAP VERECEĞİZ'

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, "AKP-MHP ittifakına 24 Haziran'da gereken cevabı vereceğiz. Kürt sorununda savaş politikalarına, KHK ve OHAL rejimine hayır diyoruz” dedi. Bozgeyik, “Bahar güzel günlerin mesajıdır. Emekçiler, karanlığı param parça edecek. Bu kavga eşitlik, özgürlük, laiklik ve demokrasi kavgasıdır. Yaşasın 1 Mayıs. Kazanacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, "Biz kazanacağız", TTB Başkanı Raşit Tükel ise, "Barıştan ve demokrasiden yana olmaktan asla vazgeçmiyoruz" dedi. 

İstanbulluların akın akın geldiği Maltepe mitinginde platformdan Kürtçe, Türkçe, Ermenice ve farklı dillerde çalınan ezgiler eşliğinde coşku büyüdü.

 'Hak, hukuk, adalet' sloganlarının yükseldiği alanda Genco Erkal’ın okuduğu şiirlere yüzbinler eşlik etti. Sık sık alanda 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları yükseldi. 

Rutkay Aziz platforma çıkarak, şiirler okudu. Aziz’in ardından miting Rewşan Çeliker’in seslendirdiği ezgilerle devam etti.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polis helikopterleri alanın üzerinde aralıksız uçuş gerçekleştirdi. Alanda HDP İstanbul Eşbaşkanı Cengiz Çiçek’in gözaltına alınmasına da tepki gösterildi. Öte yandan Maltepe Miting Alanı'na girişte kurulan polis noktasında çıkan arbede sonrası 6 kişi gözaltına alındı.  İddiaya göre LGBTİ üyesi bir kişi, kendisini erkek polise aratmak istemedi. Grup ile polis arasında gerginlik çıktı. Yaşanan arbedede 6 kişi gözaltına alındı.
1 Mayıs kutlamaların yapılacağı Maltepe Miting Alanı'na çıkan tüm yollar da güvenlik önlemleri kapsamında kapatıldı. Miting Alanı’na çıkan Piri Reis Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı’nın kesiştiği yol araç trafiğine kapatıldı. DİSK üyesi sendikaların, diğer işçi sendikalarının başında olduğu kortej Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafında toplanacak. KESK-TMMOB ve TTB'nin başında olduğu kortej ise Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafında toplanıp miting alanına yürüyecek.HDP KORTEJİ MİTİNG ALANINA GİRMEYE BAŞLADI

Miting Alanı'na girişler başladı. İlk olarak bir grup HDP'li polisin arama noktasından geçerek alana giriş yaptı. Daha sonra miting için alana gelen yurttaşlar polisler tarafından aranarak alana alındı. Alan çevresinde geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken polis helikopteri de alan üzerinde uçarak denetim yaptı. Güvenlik önlemleri kapsamında Sahil yolu boyunca bazı yüksek binaların çatılarına özel harekat polislerinin yerleştirildiği görüldü.

HDP ve HDK korteji ise “Selahattin Demirtaş aramızda, yaşasın özgürlük ve emek mücadelesi” pankartlarıyla yürüyüşe geçti

EMEK ÖRGÜTLERİ MALTEPE’DE 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin İstanbul’da ki kutlama adresi Maltepe'de olarak belirlendi. Şu saatlerde kitle alana akmaya başladı.

DİSK GÜLSUYU METRO DURAĞINDA TOPLANIYOR

DİSK güvenlik kontrollerinin ardından kortejler alana alındı. Güvenlik güçleri  DİSK liderliğinde toplanan kortejin başında, "1 Mayıs", "Emek, barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs", "İnadına sendika inadına DİSK" yazılı pankartlar açıldı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK eski başkanı Süleyman Çelebi, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Genel İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan, Sosyal İş Başkanı Metin Ebetürk kortejin başında yürümeye hazırlanıyor. CHP KORTEJİ: YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

Kartal sahilinde bir araya gelen aralarında il başkanı, milletvekilleri, belediye başkanları ile parti meclisi üyelerinin de bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu, yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşün ardından Maltepe’deki miting alanına ulaştı. CHP kortejinden de “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları yükseldi.


KESK KORTEJİ 12'DE GRUPLARA KATILACAK

KESK ve Eğitim Sen İdealtepe sahilden buluşma noktasına yürüyor. KESK şubeleri buluşma noktasına yürüyor. Öte yandan kortej yürüyüşünün saat 12'ye doğru başlayacağı bildirildi. Bölgede Olağanüstü güvenlik önlemi alındığı görülüyor. Her noktada motosikletliler polisler ve ekipler var. Polis helikopterleri havadan bölgeyi gözetliyor.

EMEP'LİLER MALTEPE SAHİLDEN GELİYOR

Aralarında EMEP'lilerin de olduğu grup Maltepe sahilinden yürüyüşe geçti. EMEP, "Sömürüye, savaşa ve OHAL'e karşı 1 Mayıs'a" pankartını açarak , "Sermaye mezara emek iktidara", " OHAL'e hayır demokratik Türkiye"  sloganları eşliğinde DİSK'in toplanma alanı Cevahir Otel' e yürüdü.  'KHK GİDECEK BİZ KALACAĞIZ'

OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle ihraç edilen Eğitim Senli öğretmenler, “KHK’ler gidecek biz kalacağız, işimizi geri alacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. KESK kortejindeki sağlık emekçileri ise “OHAL’e hayır, sağlık haktır satılamaz” sloganını haykırdı.GAZETECİLER POLİS ENGELİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın-İş ve Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi üyeleri de katıldı. Gazeteciler mitinge hem çalışan hem eylemci olarak katıldı. Ancak miting alanına taşıdıkları "Gazetecilere Özgürlük" pankartı ile girmek isteyen gazeteciler, kontrol noktasında polis engeli ile karşılaştı.

Yaklaşık yarım saat süren ikna çabalarının ardından Dışarıdaki Gazeteciler pankartları ile 1 Mayıs alanına giriş yaptı. Gazeteciler alana sokulması engellenmek istenen pankartlarını daha sonra kurulan sahnenin önüne astı.
(Birgün-Artıgerçek-Evrensel-Cumhuriyet'in katkılarıyla)


Üye OlÜye Girişi