'Maske takmadı' diye polislerce darp edilen Rana Batı'nın  9 yıl  hapsi istendi

 

Kadıköy'de maske takmadığı gerekçesiyle polislerle tartışma yaşayan ve darbedilen Rana Batı hakkında 9 yıl 4 aya kadar hapis istendi. Rana Batı'yı darp eden polisler için ise takipsizlik kararı verildi.

05.10.2020
Yazı Boyutu:  
Maske takmadığı için polislerce darbedilen Rana Batı için 9 yıla kadar hapis istenirken polislerin tutumunun "yasal sınırlar içerisinde" kabul edilmesine sosyal medyadan  şuiddetin devlet eliyle meşrulaştırıldığı gerekçesiyle sert tepki geldi.

İstanbul Kadıköy'de 19 Ağustos 2020'de yaşanan olayda, maske takmadığı için polislerle tartışmaya giren ve darbedilen Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K. hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianamede Rana Batı'nın, "Zincirleme şekilde görevi yaptırmamak için direnme" ve "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 aya kadar, Zeynep K.'nin ise "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapsi istendi.

POLİSLER HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Olaya dair polisler hakkında, "Görevi kötüye kullanma", "Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması", "Cinsel saldırı" ve "Cinsel taciz" suçundan yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Yaşanan olay sırasında polislerin Rana Batı'ya yönelik müdahalenin yasal sınırlar içinde kaldığı, Rana Batı'nın ise polise görevini yaptırmamak için tekme attığı, ellerini polise doğru savurduğu belirtilen takipsizlik kararında, "Polis memuru B.S'nin devam eden saldırıyı sonlandırmak amacıyla Rana Batı'yı zor kullanarak müdahalede bulunduğunun görüldüğü" kaydedildi.

Kararda, "Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, olay yerinde maske denetimiyle görevli polis memurları müşteki Rana Batı'ya maske hususuyla ilgili yasal uyarılarda bulundukları, Rana Batı'nın hakaret etmesi üzerine polisler onu karakola davet ettiler. Rana Batı'nın gelmek istememesi nedeniyle polis memurlarına şiddet içerikli davranışlarda bulunduğu, bunun üzerine polis memurlarının da yasal sınırlar içerisinde zor kullanarak müdahale ettikleri, polis memurlarının; görevi başındayken kendilerine yönelik bu tarz saldırılarda devlet otoritesini ve maruz kaldıkları şiddet eylemini düşünerek müdahalede bulunmalarının zor kullanma yetkisi kapsamında kaldığı, bu nedenle atılı suçların yasal unsurlarının oluşmadığı" ifadeleri yer aldı. 

Üye OlÜye Girişi