Mazbatası elinden alınan kocasının yerine belediye başkanı seçildi

 

28 Mayıs'ta YSK, İYİ Parti'den Suvarlı Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır'ın adli sicil kaydındaki suçtan dolayı mazbatasının iptaline karar vermişti. 4 Ağustos'ta yenilen seçimde AKP'den aday olan Mikail Ağır'ın eşi Gülfer Ağır, "Beyimin sırtı yere gelmedi, tekrar hakkımızı aldık" dedi.

07.08.2019
Yazı Boyutu:  
Adıyaman'ın Besni İlçesi'ne bağlı Suvarlı Beldesi'nde 31 Mart seçimlerinde İYİ Parti'den Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır'ın AKP adayı Mehmet Korkmaz tarafından yapılan itiraz sonucu adli sicil kaydındaki suçtan dolayı mazbatasının iptaline karar verilmesi üzerine 4 Ağustos'ta seçimler yenilendi.


Beldede 3 okulda 7 sandıkta bin 867 seçmen oy kullandı. Üç adayın yarıştığı seçimlerde AK Parti adayı Gülfer Ağır 894 oy alırken, Vatan Partisi adayı Gazi Sabancı 696 oy, Bağımsız Türkiye Partisi adayı Mustafa Doğan 8 oy aldı. Gülfer Ağır en yakın rakibine 198 oy fark attı. 

Seçim sonrasında Suvarlı Belediye Başkanı Gülfer Ağır’ın evinin önünde sevinç hakimdi. Sevinç gösterileri yapan kadınlar ve erkekler Gülfer Ağır’ı tebrik ederek ‘Hükümüt Kadın’ sloganları atıldı. AKP Milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş ve İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Başkan Ağır’ı tebrik etti. 

ADIYAMIN'IN TARİHİNDE İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI

Adıyaman tarihinde seçin ilk kadın belediye başkanı olan Gülfer Ağır’ın seçilmesiyle ‘hükümet kadın’ filmi gerçek oldu. 31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den seçilen ve adli sicil kaydı nedeniyle mazbatası iptal edilen Mikail Ağır’ın eşi 4 Ağustos’ta ki seçimlerde AK Parti’den seçilerek eşinin koltuğuna oturdu. 

GÜLFER AĞIR: BEYİMİN SIRTI YERE GELMEDİ, TEKRAR HAKKIMIZI ALDIK

Gülfer Ağır, eşinin sırtını yere getirmediği için çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Çok mutluyuz, Suvarlı olarak birleştik ve hakkımız olan seçimi tekrar kazandık. Bütün her şeyi Suvarlı halkına borçluyuz. Beyimin sırtı yere gelmedi. Haksızlığa uğradık tekrar hakkımızı aldık, sevinçliyiz. Eliminden gelen hizmeti yapmaya hazırım. Beldemiz için yapılacak olan şeyler var. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma şahin başkanımdan bazı sözler aldık. Kadınlara yönelik halk eğitim kursları, spor salonları açacağım, kadınlarımıza yönelik çok güzel projelerim var” diye konuştu. 

AKP'lilerin seçim zaferini kutlamaları sırasında Gülfer Ağır'ın yanında 31 Mart'ta kazandığı seçimi AKP'nin itirazıyla elinden kaybeden eşi  Mikail Ağır'ın bulunması ise dikkat çekti.

Seçim sonrası yapılan balkon konuşmasında ise AKP İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Suvarlı halkına verdiği destekten dolayı çok teşekkür etti. 

Milletvekili Yakup Taş, Cumhuriyet kurulduğundan beri Adıyaman’da ilk defa bir kadının belediye başkanı seçildiğini söyledi.

Milletvekili İbrahim Halil Fırat ise Suvarlı halkının Gülfer Ağır’ın yanında durarak kendisine hangi partinin hizmet edeceğini bildiğini ifade etti. 

Üye OlÜye Girişi