MEB, dini eğitimde ısrarlı: Yarım gün okul, yarım gün Kur'an kursu

 

Vakıf ve derneklerle imzaladığı protokoller yargı kararlarıyla iptal edilen MEB’in şimdi de Asımın Nesli Vakfı ile ortak çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.

08.04.2019
Yazı Boyutu:  
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Asımın Nesli Vakfı ile birlikte yürüttüğü “Küçük Hafızlar Projesi” kapsamında 10 yaşındaki öğrencilerin günün yarısını Kuran kursunda geçireceği öğrenildi.

Vakıf ve derneklerle imzaladığı işbirliği anlaşmaları yargı kararlarıyla iptal edilen MEB, protokollere bir yenisini daha ekledi.

Birgün Gazetesi’nden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; İstanbul’da, MEB ve Asımın Nesli Vakfı ortaklığıyla “Küçük Hafızlar Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında 10 yaşındaki çocukların günün yarısını Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda, diğer yarısını ise okulun bahçesinde yer alan Asımın Nesli Kuran Kursu’nda geçireceği öğrenildi.

Bakanlık, eğitimin kamusal hizmet olduğu ve MEB dışındaki kurumlara devredilemeyeceği yönündeki yargı kararlarını bir kez daha çiğnedi. MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Bağcılar Belediyesi ve Asımın Nesli Vakfı’nın birlikte yürüteceği, “Küçük Hafızlar Projesi”nin detayları, küçük yaştaki çocukların adeta vakıflara teslim edildiğini ortaya koydu. Proje kapsamında, öğrencilerin Kuran kursunda yatılı eğitim göreceği ifade edildi.

TAKVİYE DERS VERİLECEK

Asımın Nesli Vakfı, İstanbul Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nu, “Proje okulumuz” olarak duyurdu. Öğrencilerin günün yarısını bu okulda, kalan yarısını ise okulun bahçesindeki Asımın Nesli Kuran Kursu’nda eğitim alarak geçireceği belirtildi.

Okul dışı eğitim kurslarına ilişkin getirilen yasak da proje çerçevesinde yok sayıldı. Buna göre, vakfın okul derslerine takviye olarak öğrencilere, “Etüt dersleri” vereceği duyuruldu. Derslerin, özel okullardan gelen öğretmenlerce verileceği bildirildi.

MEB’in onayıyla yürütülecek proje dört yıl devam edecek. Beşinci sınıf öğrencilerinin “Hafızlığa hazırlık”, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin “Hafızlık”, sekizinci sınıf öğrencilerinin ise “Hafızlık tekrarı ve talim” eğitimleri alacağı duyuruldu.

ÖĞRENCİLER MÜLAKATA GİRECEK

Vakıf, projeye katılmak isteyen öğrencilere bazı şartlar da koştu. Vakıftan yapılan duyuruda, 21 Nisan’da yazılı sınav yapılacağı, başarılı öğrencilerin yaz döneminde hazırlık kursuna alınacağı ardından ise sözlü sınava gireceği açıklandı. Vakıf tarafından yapılacak yazılı sınavın, MEB’in dördüncü sınıf müfredatını kapsayacağı belirtildi. Öğrencilerin yaz tatili süresince yalnızca 24 gün ara vereceğini ifade eden vakıf, okulların açılmasının hemen öncesinde hafızlık eğitimine başlanacağını duyurdu.

Üye OlÜye Girişi