Meclis Başkanı'ndan kadın vekile 'bebek' uyarısı

 

Danimarka’da, beş aylık kızıyla parlamentodaki bir oturuma katılan milletvekili Mette Abildgaard'a Meclis Başkanı tarafından ihtarda bulunuldu.

21.03.2019
Yazı Boyutu:  

Danimarka’da, beş aylık kızıyla parlamentodaki bir oturuma katılan milletvekili Mette Abildgaard parlamento başkanı tarafından bebeğini dışarı çıkarması konusunda uyarıldı. Abildgaard duruma tepki göstererek "Anne, baba ve bebekleri temsil eden bir meclis, anne, baba ve bebeklere açık olmalıdır" dedi.

Danimarka’da kadın milletvekili Mette Abildgaard, parlamentoya bebeğiyle gelince parlamento başkanı tarafından uyarılarak bebeğinin dışarı çıkarılması istendi. Parlamento Başkanı ve sağcı Danimarka Halkın Partisi’nin eski lideri Pia Kjaersgaard, Abildgaard’a parlamentoya bebeğiyle girmesinin hoş karşılanmayacağını söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, çocuklu milletvekillerine yönergelerin daha açık anlatılması gerektiğini savunan Kjaersgaard, yardımcısı aracılığıyla Abildgaard’dan bebeğini parlamentodan çıkarmasını istedi.

Kijaersgaard’ın sözcüsü, yerel BT gazetesine yaptığı açıklamada, parlamento başkanının sadece kurallara uyduğunu ve bebeğin “toplantının huzurunu kaçıracağını” hissettiğini kaydetti.

Muhafazakar Halkın Partisi’nin grup lideri Abildgaard, Facebook’ta “diğer meslektaşlarının çocuklarını işe getirdiğine ve sorun yaşamadıklarına tanık olduğu” paylaşımını yaptı. Babası bakamayacağı için ilk kez 5 aylık bebeğini işe getirdiğini belirten Abildgaard, “Anne, baba ve bebekleri temsil eden bir meclis, anne, baba ve bebeklere açık olmalıdır” ifadesini kullandı.

Danimarka’da yeni doğum yapan kadınlara 18 hafta izin veriliyor. Ebeveynlerden biri, buna ilaveten isteğe bağlı olarak 32 hafta daha izin alabiliyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, New York’ta geçen eylül ayında yapılan BM Genel Kurulu’na bebeğini getirmiş, genel kurula çocuğuyla katılan ilk dünya lideri olmuştu. Geçen yıl da Kanadalı kadın bakan Karina Gould’un parlamentoda bebeğini emzirmesi gündeme oturmuştu. 

Üye OlÜye Girişi