Melih Gökçek, Cumartesi istifa edeceğini açıkladı

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe Külliyesi'nde yaptığı görüşmenin ardından Twitter'da paylaştığı mesajlarda, cumartesi günü istifa edeceğini bildirdi.

23.10.2017
Yazı Boyutu:  
İlk kez 1994 yılında Refah Partisi'nin adayı olarak göreve seçilen ve 23 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Gökçek, Cumartesi günü belediye meclisini olağanüstü topladıktan sonra istifasını vereceğini açıkladı.

Erdoğan'ın birçok kez istifasını istediği ancak görevini bırakmayan ve sessizliğini koruyan Gökçek, saat 16.00'da Cumanhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geldi. Erdoğan'ın "İstifa etmezse sonuçları ağır olur" dediği Gökçek'in son bir kez Cumhurbaşkanı ile görüşmek istediği ifade ediliyordu.

AKTEPE DE İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifasını istediği belediye başkanları arasında yer alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de bugün istifa ettiğini açıklamıştı. Erdoğan tarafından istifası istenen AK Partili Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise henüz görevi bıraktığını açıklamadı.

Parti yöneticilerinin son günlerde belediye başkanlarının istifa etmemeleri halinde gereğinin yapılacağı yönündeki açıklamaları dikkat çekiyordu. AK Parti Sözücüsü Mahir Ünal, Pazar günü yaptığı açıklamada belediye başkanlarının istifasının beklendiğini bir kez daha hatırlatmış, "AK Parti siyasetçisi sandıkla gelir sandıkla gider ama işlerini istişare ile görür" demişti.

Erdoğan'ın parti değişim adına başlattıklarını söylediği söz konusu istifa sürecinde Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini bırakmıştı. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan da aynı süreçte istifalarını sunmuştu.

MELİH GÖKÇEK'İN BELEDİYE BAŞKANLIĞI GEÇMİŞİ

Gökçek, 25 Mart 1984 yerel seçimleri'nde Keçiören belediye başkanlığını kazandı. 1989 yerel seçimlerinde ikinci defa Keçiören belediye başkanlığı görevine aday oldu. Fakat seçimi kazanamadı. 1991 yılı hem siyasi hem bürokratik hayatında dönüm noktası yaşayan Gökçek, ANAP'tan istifa ederek Refah Partisi'ne geçti. 20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara milletvekili olarak meclise girdi.

2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu. 1994 Türkiye seçimlerinde 6.500 oy farkla büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Belediye başkanlığı görevindeyken "Periler Ülkesinde" adlı heykeli Altınpark'tan kaldırtırken sarfettiği "Böyle sanatın içine tükürürüm" sözü, o dönem tartışma yaratmıştı.

Refah Partisi'nin kapatılması üzerine Fazilet Partisi'ne geçen Gökçek, 1999 yılı belediye seçimlerinde ikinci kez Ankara büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu, yapılan seçimlerde %33,7 oyla ve 30.000 oy farkıyla Ankara tarihinde iki kez üst üste seçilen ilk belediye başkanı oldu.

2004 yerel seçimlerinde üçüncü kez, 29 Mart 2009 yerel seçimleri seçimlerinde dördüncü kez, 30 Mart 2014 yerel seçimleri seçimlerinde 5. kez aynı göreve geldi ve Ankara tarihinde ilk kez beş dönem üst üste büyükşehir belediye başkanlığına seçilen kişi oldu. Ankara'da en uzun süre görev yapan belediye başkanı oldu.

Üye OlÜye Girişi