Melih Gökçek ve 6 kişi hakkında Savcılığa FETÖ'den suç duyurusu

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek'in de aralarında bulunduğu yedi kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsacılığı'na suç duyurusunda bulundu.

26.02.2020
Yazı Boyutu:  
Melih Gökçek'in belediye başkanlığı dönemiyle  ilgili FETÖ dosyası açan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gökçek'in de aralarında bulunduğu yedi kişi hakkında  “Görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, belediye kanalıyla yapılan imar değişiklikleri neticesinde haksız menfaat ve kazanç sağlandığı ve bu kazançların FETÖ’ye finansman sağladığı ifade edildi.

Birgün Gazetesi'nden Mustafa Mert Bildirci'nin özel haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na yapılan suç duyurusunda, kamuya ait bir taşınmazın bilinçli ve planlı bir şekilde alınan meclis kararları ve imar değişiklikleri ile FETÖ mensuplarına hukuka aykırı şekilde tahsis edildiği ve aynı yöntemlerle Gülen yapılanmasına maddi menfaat sağlandığı belirtildi.FETÖ FİRARİSİNE ARSA

Başvuruda, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2008 yılında eğitim tesisi kurmak amacıyla Keçiören’de bulunan Saray beldesinde kamuya ait bir alanı talep ettiği belirtildi.

Saray Belediyesi, TOKİ’ye yazı yazarak alanın bir kısmının kendilerine devredilmesini, diğer bir kısmının Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verilmesini kabul etti. Ancak bu işlem, yazıya rağmen gerçekleşmedi ve bahsi geçen alan TOKİ tarafından ihale edilerek, “İrem Asma Bahçeleri Konut Yapı Kooperatifi” ve “Aygen Konut Yapı Kooperatifi”ne satıldı.

ABB’nin başvurusunda yer alan bilgilere göre, taşınmaz kamu alanını alan Aygen Konut Yapı Kooperatifi’nin yöneticileri arasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Gökçek’in birçok dosyasını akladığı bildirilen ve FETÖ’ye üye olma suçlamasıyla yargılanan Mustafa Bilgili’nin de yer aldığı ortaya çıktı. İrem Asma Bahçeleri Konut Yapı Kooperatifi’nin yönetiminde ise en dikkati çekici isim meşhur FETÖ firarisi Önder Aytaç oldu. Alanın imar işleri ise FETÖ’nü, “İç Anadolu Bölgesi Mali İşlerden Sorumlu İmamı” olduğu bilinen Rahmi Bıyık’ın kurduğu Doğukan İmar İnşaat Şirketi’ne verildi.İMAR DEĞİŞİKLİKLERİ İLE MENFAAT

Suç duyurusu dilekçesinde, bahsi geçen kamu alanında tarihleri tek tek belirtilerek toplam yedi kez imar değişikliği yapıldığı ve bulunduğu bölgedeki emsal alanlardaki yapılardan daha fazla inşaat yapma hakkı tanındığı belirtildi. Bu sayede, FETÖ’cü yöneticilerden oluşan kooperatiflerin, Belediye kanalıyla yapılan imar değişiklikleri neticesinde haksız menfaat ve kazanç sağlandığı ve bu kazançların FETÖ’ye finansman sağladığı ifade edildi.

ÖRGÜTE RANT DESTEĞİ

ABB, Melih Gökçek, Önder Aytaç, Şadan Sakınan, Aydın Boşgelmez, Mustafa Bilgili, Rahmi Bıyık ve Ahmet Ertürk hakkında görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı suçları işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na suç duyurusunda bulundu.

Büyükşehir kaynaklarından, geçmiş dönemde yapılan imar değişiklikleri ile FETÖ’ye sağlanan büyük rant dosyalarının tek tek incelendiği ve incelemelerin ardından FETÖ’ye kaynak sağlayan tüm konuların savcılığa bildirilmesine devam edileceği öğrenildi. (Birgün/ Foto: Arşiv)


 

Üye OlÜye Girişi