Melih Gökçek’in koltuğuna oturacak isim belli oldu

 

Melih Gökçek'in istifası ile boşalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına, AKP’nin adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu.

...
06.11.2017
Yazı Boyutu:  
Ankara'da Melih Gökçek'in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oluyor. Geçen cumartesi günü gerçekleşen temayül yoklamasında AKP'den 3 isim öne çıkmıştı: Lokman Ertürk, Mustafa Tuna ve Veysel Tiryaki. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya düzenlediği basın toplantısında AKP'nin adayını açıkladı.  

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanı seçmek için 14:00'te toplanacak. CHP ise AnkaraBüyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday göstermeyecek.  

SEÇİM İLK TURDA SONUÇLANABİLİR

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılacak seçimde başkanın seçilmesi için ilk iki turda, salt çoğunluk, yani 94 oy aranacak. Belediye Meclisi'nde AKP'nin sandalye sayısı 100.

Bu sayı, başkanın ikinci tura kalmadan seçilmesine yetiyor. CHP ve MHP ise aday çıkarmayacak, seçime katılmayacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 28 Ekim'de istifasını açıklayan Melih Gökçek'in yerine Ali İhsan Ölmez vekalet ediyor.

MUSTAFA TUNA

1957 yılında Şarkışla'ra doğan Tuna, 1980 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Yüksek Mühendis unvanı aldı. 

Tuna'ya 1998 yılında, Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalında Üniversitelerarası Kurul tarafından doçent unvanı verildi.

Tuna, özel sektördeki uygulama çalışmalarına paralel olarak, çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü.

İTÜ Mezunları Eğitim Vakfının kurucu başkanı olan Mustafa Tuna, İnşaat Mühendisleri Odası üyesi, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyesi.

2002 – 2007 yılları arasında Ankara Milletvekili olarak görev yapan Tuna, 29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığı'na seçildi.Üye OlÜye Girişi