Meme kanseri riskine karşı  haftada 2 bebe aspirini

 

Düzenli aspirin kullanmanın meme kanseri riskini düşürdüğü belirlendi.

18.02.2018
Yazı Boyutu:  
ABD'de Ulusal Kanser Ensitütüsü tarafından an kapsamlı klinik kanser araştırma merkezi olarak belirlenen Kaliforniya'daki  City of Hope tarafından yürütülen bir araştırmaya göre düşük dozda (82 mg) aspirin kullanımı, kadınlarda meme kanseri riskini düşürüyor. City of Hope’tan Prof. Leslie Bernstein tarafından yürütülen ve Meme Kanseri Araştırmaları dergisinde ilk kez online olarak yayınlananan bebe aspirini kullanımını risk düşüşü ile ilişkilendiren çalışmada; haftada en az üç kez düşük dozda aspirin kullandıklarını söyleyen kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 16 oranında düştüğü belirlendi.  Düşük doz aspirin kullanımının bu tür düzenli kullanımı, en yaygın meme kanseri alt türü olan östrojen-projesteron reseptör pozitif, HER2 negatif meme kanseri riskini yüzde 20 oranında düşürdü.

Prof. Leslie Bernstein ve ekip arkadaşları, çalışma kapsamında 57 bin 164 kadından topladıkları anketlerdeki verileri analiz ettiler. 2005 yılında, katılımcılar, ailedeki kanser geçmişi, aspirin ve diğer steroit yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçların kullanımı, regl ve üreme geçmişi, hormon kullanımı, kilo, boy, yaşanılan ortam, beslenme düzeni, alkol kullanımı ve fiziksel aktivite hakkındaki sorulara yanıt verdiler. 2013 yılına dek takip eden yıllarda, katılımcıların 1457’sine meme kanseri tanısı kondu.  

HAFTADA İKİ BEBE ASPRİNİ

Araştırmacılar, düşük doz ‘bebe’ aspirinine odaklanmayı seçtiler; çünkü bu aspirin yalnızca ucuz ve potansiyel bir önleme aracı olarak halihazırda mevcut olmakla kalmıyor, aynı zamanda da zaten birçok insan tarafından kalp hastalıkları ve hatta kolon kanseri gibi hastalıkların önlenmesi için kullanılıyor.

Araştırmayı  yürüten ekibin lideri Prof. Bernstein, “Aspirinin zayıf bir aromataz inhibitör olduğunu zaten biliyorduk; meme kanseri kadınları daha güçlü aromataz inhibitörlerle tedavi ediyoruz çünkü bunlar, post-menopoz dönemindeki kadınların kanlarındaki östrojen miktarını düşürüyorlar” dedi ve şunları ekledi: “Eğer aspirin aromatazı engelleyebiliyorsa, meme kanseri riskini de düşürebilir ve hatta daha fazla aromataz inhibitör alamayan meme kanseri kadınlar için etkili bir yöntem olabilir diye düşündük. Aspirinin inflamasyonu azaltma özelliği dememe kanseri riskini düşürmesindeki mekanizmalardan birisi olabilir” diye konuştu.
 
ABD'de Kaliforniya Kanser Önleme Enstitüsü'nden Dr. Christina A. Clarke konuya ilişkin olarak, “Araştırma, düşük doz aspirin ile meme kanseri arasında ilginç bir projektif ilişki buldu. İbuprofen ya da acetaminophen gibi ağrı kesicilerde bu tür bir ilişkiye rastlamadık. Artık elimizde düşük doz aspirini yüksek dozdan ayıran veriler olduğuna göre, düşük doz aspirinin meme kanserinin önlenmesi açısından ne tür bir değer taşıdığını anlamaya dair daha detaylı incelemeler yapılabilir” dedi.

 


Üye OlÜye Girişi