Meme ve rahim kanseri uyarısı!

 

Kanser Haftası nedeniyle Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü kadınları meme ve rahim ağzı kanseriyle mücadele konusunda bilgilendirme semineri düzenledi

11.04.2011
Yazı Boyutu:  

Konak Belediyesi nin Mehtap Semt Merkezi’nde Atatürk 11_saglik_meme_rahim_kanseri_seminerii2_kutu.jpgEğitim ve Araştırma Hastanesi Kanser Erken Tanı ve Eğitim Merkezi (KETEM) Doktoru Demet Şimşek tarafından seminer verildi.

 Dr. Şimşek’in konu hakkında yaptığı çarpıcı açıklamaları kadın kursiyerler büyük bir ilgiyle izledi.

20 yaşından sonra kadınların sık sık meme ve rahim ağzı kanseri konusunda kontrol yaptırmaları uyarısında bulunan Dr. Şimşek, “Her iki kanserde de erken teşhisin tedavide büyük rolü var. Erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarabilir” dedi.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden birinin toplumu aydınlatmak olduğunu belirterek, “Konak Belediyesi olarak, toplumu yakından ilgilendiren sağlık konularında yaptığımız seminerlere vatandaşların büyük ilgi göstermesi bizi hem daha da motive ediyor hem de mutlu ediyor. Küçük bilgiler bazen hayat kurtarıcı nitelikte olabiliyor. ‘Sağlıkta Buluşma Günleri’ kapsamında çeşitli konularda düzenlenen seminerler haziran ayına kadar devam edecek” dedi.

UYARILAR

Meme kanserinde 50-69, rahim kanserinde ise 20-65 arasındaki kadınların kontrol yaptırmalarının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Şimşek, “Her banyodan sonra kadınlar, basit bir şekilde meme kontrollerini yaparak değişiklik olup olmadığını gözden geçirmeli. Ellerine gelen şişlik, pütürlük veya meme ve meme başında şekil, renk değişikliği varsa bir uzmana görünmelerinde fayda var. Rahim kanseri riski için de smear (simir) testi yaptırılmalı. Bu teste 18 yaşında veya herhangi bir yaşta ilk cinsel ilişki ile başlanmalı. Hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda rahim kanseri riski düşüktür. Bu nedenle özellikle cinsel hayatı aktif olan kadınların yılda en az bir-iki kere simir testi yaptırması gerekir. Rahim ağzından sıvı alınmasıyla yapılır. Ağrısız, acısız çok basit ve kısa süren bir testtir” diye konuştu.

Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Filiz Gümeli de isteyen kadınlara KETEM’de ücretsiz simir testi yapılacağını duyurdu.


Üye OlÜye Girişi