Memur-Sen 1 Mayıs'ı İzmit'te kutladı

 

Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın, 1 Mayıs'ta yaşanan gerginliklerin faturasını sendikalara çıkardı, '1 Mayıs'ı gerilim haline getirenler emek hareketine ihanet ediyor' dedi.

01.05.2018
Yazı Boyutu:  
 Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) 1 Mayıs’ı İzmit'te kutlandı. Mitingde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kamuda bütün sözleşmelilerin kadroya alınmasını istedi. 1 Mayıs’ta yaşanan gerginliklerin sorumlusu olarak sendikaları işaret eden Yalçın, “1 Mayıs'ı emeği ve emekçiyle gerilim haline getirenler emek hareketine ihanet ediyorlar yıllardır” dedi. Yalçın, yaşanan gerilime ilişkin hükümete ise herhangi bir eleştiride bulunmadı. Alana asılan en büyük pankart 'Kudüs'e selam, direnişe devam' yazılı olandı.

Memur-Sen'e bağlı 11 sendikanın genel başkanının da yer aldığı kutlamalar, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla İzmit Demokrasi Meydanı'nda yapıldı. Polis ekipleri, organizasyon öncesi sabah erken saatlerde meydanın çevresinde önlem alırken, tramvay yolu çevresinde de jandarma ekipleri nöbet tuttu. Katılımcılar, alana üst araması yapıldıktan sonra alındı. Alana girişte, karton bardaklarda çorba ile İzmit'in simgesi pişmaniye dağıtıldı. Türk bayrakları ile Memur-Sen flamalarının dağıtıldığı kutlama alanına 'Emperyalizme, kapitalizme, siyonizme hayır', 'Dünya beşten, emek sermayeden büyük', 'Adil bir dünya için hep birlikte', 'Birlikte örgütlendik, örgütlenerek güçlendik' yazılı pankartlar asıldı. Kutlamalara, konser ve halk oyunları gösterileriyle başlandı. Miting alanına asılan en büyük pankartta ise ‘Kudüs’e selam, direnişe devam’ yazısı yer aldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1 Mayıs'ın bayram içinde kutlandığı gün olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"1 Mayıs'ı emeği ve emekçiyle gerilim haline getirenler emek hareketine ihanet ediyorlar yıllardır. 1 Mayıs emek ve sosyal adaletin haykırıldığı direniş sesinin yükseltildiği onur ve bayram içerisinde kutlanması gereken bir gün. Toplu sözleşmenin mimarı memura birçok kazanımı yapan Memur-Sen olarak kangrene dönüşen konulara da çözüm bulduk. Biz toplu sözleşmeden toplu sözleşmeye sendikacılık yapmıyoruz. Emir gereğince yorulmadan kazandırmaya çalışıyor ve kazandırmayı karakter edinmiş hareket olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

İş güvencesinin kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Yalçın, "İstihdam, sadece kadrolu olsun. Kaliteli kamu hizmetine 'evet', iş güvencesinin iptaline kesinlikle 'hayır' diyoruz. 'İş güvencesi kırmızı çizgimizdir' dedik ve demeye de devam ediyoruz. Güvencesiz kamu ayıbı son bulsun. Kamuda bütün sözleşmeliler kadroya alınsın. Ek ödeme emekli maaşına da gelsin, grev ve siyaset yasağı kalksın. Grevsiz toplu sözleşme çarpıklığına son verilsin. Yemek ve yiyecek tutarları artırılsın. Yıpranma payı genişletilsin. Toplumun temel direği aileye destek verilsin, eş ve çocuk yardımları yükseltilsin. Kıdem aylığı yükselsin. Ya kreş açılsın ya da kreş yardımı yapılsın. Anayasa'nın hükmü gereğince aile bütünlüğü sağlanamayan kamu görevlilerin aile bütünlüğü sağlansın. Toplu pazarlık süresi oldu bitti, 20 güne sıkıştırılmasın. İşçilerdeki gibi 2 ay sürsün” şeklinde konuştu. (DHA)


Üye OlÜye Girişi