Meral Akşener'den Gökçek hakkında suç duyurusu

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, MeralAkşener'in FETÖ'yle bağlantısı olduğunu iddia etmişti

08.08.2016
Yazı Boyutu:  
MHP İstanbul eski Milletvekili Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in FETÖ'ye ilişkin kendisiyle ilgili ifadeleri nedeniyle, "hakaret ve iftira" iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

MHP genel başkanlığına adaylığını açıklayan eski  milletvekili Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek  hakkında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)  ilişkin kendisiyle ilgili ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Avukatı Feridun Bahşi aracılığıyla  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapan Akşener, Gökçek hakkında kamu  davası açılmasını talep etti.  

 Dilekçesinde özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kendisinin  FETÖ/PDY örgütüyle ilişkilendirilmeye çalışıldığını vurgulayan Akşener, 28 Mayıs  2016 tarihinde Bolu'da yaptığı konuşmasında Başbakan olduğunda hem FETÖ hem de  PKK'yı yok edeceğini ifade ettiğini belirtti. 
 Kendisine "iftira edildiğini" savunan Akşener'in dilekçesinde, şunlar  kaydedildi:      "Bu açıklama ve benzeri birçok açıklamadan da anlaşıldığı gibi  müvekkil, FETÖ/PDY yapılanmasını, bugün kendisine hakaret edip iftira atanlar  'hocaefendi' deyip el etek öperek her türlü desteği sağladığı, koca büyükşehir  imkanlarını parsel parsel satıp bu örgüte peşkeş çektiği dönemlerde bile terör  örgütü olarak nitelendirmiştir. Bu konuşmanın videosu ise FETÖ/PDY örgütüne yakın  sitelerde paylaşılarak kendilerinin PKK ile aynı kefeye konduğundan bahisle  müvekkilimize olmadık hakaretler ve tehditler savrulmuştur.

 Ancak tüm bunlara rağmen müvekkil Sayın Meral Akşener, daha önce  FETÖ/PDY silahlı terör örgütünü en yakından destekleyenler özellikle de Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı şüpheli İ. Melih Gökçek tarafından haksız bir şekilde  iftiraya maruz kalmakta, kendisine hakaret edilmektedir. Müvekkil defalarca  televizyon programlarında açıkça 'FETÖ ile herhangi bir ilgim veya ilişkim  yoktur, bana iftira atılmaktadır. Olduğuna dair elinde belge, bilgi veya delil  olanlar mahkemelere veya cumhuriyet savcılarına versinler, iddiasını  ispatlayamayanlar şerefsizdir alçaktır müfteridir.' şeklinde açıklamalarda  bulunmuştur. Tüm bu ispata davet açıklamalarına rağmen şüpheli kendi adına açmış  olduğu Twitter hesabında müvekkilim Sayın Meral Akşener’in darbecilerle işbirliği  içinde olduğu, kendisinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğu şeklinde  iftira ve ağır hakaret boyutuna varacak derecede twitler yayınlamaktadır."

 Suç duyurusunda Akşener'in, Türk Ceza Kanununda ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası öngörülmüş bir fiili işlemekle itham edildiği belirtildi.Dilekçede, Gökçek'in, "5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 309. Maddesinde  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılacak kadar ağır bir davranış  olarak tarif edilen 'darbecilik' taraftarı olmakla itham ederek ağır hakarette  bulunduğu, aynı kanunun 125. Maddesinde tarif edilen suçu işleyip hakaret ettiği"  savunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde, ayrıca Gökçek'in "hakaretleri basın ve  yayın yolu ile yaparak  yasanın 267. Maddesinde düzenlenen iftira suçunu da  işlediği ve işlemeye devam ettiği" öne sürüldü. Gökçek'in "hakaret ve iftira" suçlarından cezalandırılması için kamu  davası açılması istenen dilekçeye, konuyla ilgili haber ve videoların linkleri de  eklendi.

(milliyet)

  

Üye OlÜye Girişi