Merdiven takıntılı Müdür için soru önergesi

 

CHP'li Nazlıaka soru önergesi verdi, Canikli müdüre isyan tti

02.08.2013
Yazı Boyutu:  
 
Trabzon Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan 'Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor' sözleri gündeme damgasını vurdu. Kırbaç'ın bu sözleri büyük tepki çekti. Bunun ardından Kırbaç yazılı bir açıklama yaptı ve sözlerini yalanlamayarak 'Memnuniyetsizliğimiz dile getirilmiştir' dedi.
 
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın YİBO’da kalan kız ve erkek öğrencilerin aynı merdivenleri kullanmasından rahatsız olduğu yönündeki açıklamaları tepki çekti. Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, okullarda karma eğitime son vermek adına alt yapı hazırlandığını savunarak, “Dervişin fikri neyse zikri odur” dedi.
 
Demir, Hürriyet’e şunları söyledi:
 
''KARMA EĞİTİMİ KALDIRMANIN ALT YAPISI''
 
“4+4+4 eğitim sistemi tartışılırken de karma eğitime son vermek istediklerini dile getirmişlerdi. Bütün bunlar bir başlangıç. YURTKUR’da başladı, sonra lise, ortaokul ve ilkokul ile devam edecek. İktidar artık dillendirmeye başladı. Karma eğitimin sakıncalarını dillendiriyorlar. Kız ve erkek çocuklara nasıl baktıkları da belli. Çağ dışı bir düşünce. Yakında okul servislerini, kütüphaneleri, laboratuvarları derslikleri de ayırmak isterler. Türkiye’ye, 21. yüzyıla yakışmayan bir durum. Bilimsel ve pedagojik bir yanıda yok. Kınıyoruz.”
 
''DİKEN ÜSTÜNDE OTURUYORUM''
 
Kırbaç, “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor” diyerek kent merkezindeki Sosyal Bilimler Lisesi’ni Esiroğlu beldesindeki YİBO’ya taşımıştı. Kırbaç’ın bu sözleri tepki çekmiş ve veliler protesto etmişlerdi.
 
KIRBAÇ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
 
Okul binasının yetersizliğinden yakınan Kırbaç, değerlendirmenin şahıslara değil, verilen hizmetin niteliğine yönelik olduğunu belirterek, "Memnuniyetsizliğimiz dile getirilmiştir" dedi.
 
İl merkezinde, Gazipaşa Mahallesi’nde bulunan Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin, yaklaşık 2 hafta önce alınan kararla yeni eğitim döneminde Esiroğlu Beldesi’deki YİBO’ya taşınmasını kararlaştırıldı. Taşınma kararı sonrasında bazı gazetelerde yer alan haberlerde, "Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Kız ve erkek öğrencilerin aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni rahatsız ediyor, diken üstünde oturmama sebep oluyor" dediği ileri sürülen Trabzon Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Kırbaç, açıklamasında şunları söyledi:
 
"Söz konusu habere ilişkin olarak yapılan değerlendirme, okulun derslik binasının, hem derslik, hem de pansiyon olarak kullanılmasının, hem hizmeti veren idare, hem de hizmet alan öğrenciler açısından istenilen nitelikte şartların sağlanamadığına dair durumun bir ifadesidir. Müdürlüğümüzce bu durumdan duyduğumuz memnuniyetsizliğimiz dile getirilmiştir. Bunun dışındaki değerlendirmeler Milli Eğitim Müdürü’nün veya kurumun düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yapılan değerlendirme şahıslara yönelik değil, verilen hizmetin niteliğine yöneliktir."
 
"ÇOCUKLAR DAHA İYİ YERDE OKUMAYI HAK ETMİYOR MU?"
 
Konuyla ilgili olarak DHA’ya konuşan Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, sözlerinin farklı yerlere çekildiğini ileri sürerek şunları söyledi:
 
"Okulumuzun bazı imkanları öğrencilerimizin eğitim alabilmelerine elverişsiz olduğundan, daha iyi şart ve imkanlarda ve daha iyi yerde eğitim verebilmek için taşınma kararı alındı. Derslik binası olarak yapılan, bodrum katında yemek salonu, 3’üncü katta pansiyon olan bir binada öğrencilere nitelikli hizmet verememekten dolayı mutsuzuz. Söylemek istediğimiz şey buydu. Herkes bunu farklı değerlendirmelere çekmiş. Biz bu okulunun öğrencilerinin daha iyi imkanlara kavuşmasını istiyoruz. Trabzonlu çocuklar daha iyi yerde okumayı hak etmiyor mu?"
 
CHP'Lİ NAZLIAKA'DAN SORU ÖNERGESİ: SAPLANTILI BİR DÜŞÜNCENİN YANSIMASI
 
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Trabzon Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç’ın açıklamalarıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Nazlıaka önergesinde, “Saplantılı bir düşüncenin yansıması olan bu açıklama toplumsal değerler, ahlak kuralları ve etik açıdan da kabul edilebilir bir durum değildir. Bu açıklama, AKP’nin yakalandığı akıl tutulmasının hangi noktaya geldiğini gösteren acı bir örnektir” dedi.
 
Nazlıaka’nın soru önergesi şöyle: 
“Söz konusu olayla ilgili başlatılan soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır? Öğrencilerin onurlarını zedeleyen, bu yönetici hangi dönemde göreve atanmıştır? Mesleki formasyonu nedir? Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından Türkiye’nin getirildiği noktayı gözler önüne seren bu olay nedeniyle, özür dilemeyi düşünüyor musunuz?”
 
TRABZON'UN CHP'Lİ VEKİLİNDEN DE TEPKİ
 
CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Trabzon Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç' ın “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor” sözlerine tepki gösterdi.
 
Milli Eğitim İl Müdürünün Trabzon insanını tanımadığını belirten Canalioğlu'' Gençliğe, kadına saygısı ve güveni olmayan, Trabzon' nun köklü tarihini ve kültürünü bilmeyen il müdürünün bu açıklamaları vahimdir. Bu haddini aşan açıklamalar eğitim camiamızada zarar vermektedir.'' dedi. 
 
Trabzon Sosyal Bilimler Lisesinin taşınmasına da değinen CHP Mşlltvekili '' İşte bu anlayış okullarımızı töhmet altında bırakmaktadır. Göz bebeğimiz çocuklarımızın eğitim hayatına direk müdahale eden bu zihniyet ve velilerin sesini duymayan basiretsiz bir yönetim. Yazıktır günahtır.'' dedi. 
 
TWITTER'DA TEPKİ YAĞDI
 
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü'nün sözlerine Twitter'da da tepki yağdı. İşte onlardan bazıları...
 
Efkan Bolaç
Eğitim, kültür, gelişim geriliği canını sıkmaz ama Trabzon milli eğitim müdürünün kızlı erkekli merdivende öğrencilerin dolaşması canını sıkar
 
Vartan Estukyan 
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, "Erkek ve kız öğrenciler aynı merdivenleri kullanıyor. Rahatsızım" demiş. Hmm.. Sıkıntı büyük..
 
Güneş Önderoğlu
Kafaya bak!! Trabzon Milli Eğitim Müdürü: 'Kız ve erkek öğrencilern aynı merdivenlri kullanark odalarına gitmeleri inanın beni rahatsz ediyr
 
Can Sezar
Trabzon İl Milli Eğitim müdürü kız ve erkekler aynı merdivenleri kullanıyor diye rahatsız olmuş , diken üstündeymiş
 
Kübra Aygün
Trabzon Milli Eğitim müdürüne söylemeyin ama şuan kızlı erkekli metrobüsteyiz üstelik ayakkabılarla
 
Emin Serin 
Trabzon Milli Eğitim il müdürünün, müdür olduğu bir eğitim sisteminde eğitilmek istemiyorum. ! (Hürriyet/ 61saat.com)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi