Merhum askeri Savcı Nurettin Soyer topuna Erdoğan da girdi

 

AKP Lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Tunç Soyer'i göstermesinden rahatsız oldu. Tunç Soyer ise "Her zaman darbelere karşı çıktık" dedi.

29.01.2019
Yazı Boyutu:  
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan,'CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer'le ilgili, 'CHP, Türkeş ve arkadaşlarını 12 Eylül'de en ağır işkencelere maruz bırakarak idamla yargılayanların mirasçılarını yeniden vitrine çıkarıyor' değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve ülkücü camianın babası üzerinden kendisine yönelik eleştirilerine yanıt  veren CHP İzmir adayı Tunç Soyer ise her zaman darbelere karşı çıktığını belirterek, eski yaraları kaşımanın faydası olmadığını söyledi.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİ

AKP Genel Merkezi'nde 'Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı'nda konuşan  Erdoğan, CHP hiçbir zaman sandıktan çıkan iradeye saygı duymadığını iddia etti.  

Seferihisar belediye Başkanı olarak Türkiye'yi Sessiz Şehir'le tanıştıran ve Avrupa'nın önemli yerel yöneticileri arasında gösterilen Tunç Soyer'in, Cumhur İttifakı adayı Nihat Zeybekçi'nin karşısına CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesinden duyduğu rahatsızlığı, 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerini askeri savcılarından babası Nurettin Soyer üzerinden dile getiren Erdoğan şunları söyledi:

“Milletimiz hiçbir hakkı gibi iradesinin sandığa özgürce yansıtma hakkını da öyle kolay almamıştır. Rahmetli Menderes sandıktan çıktığı halde arkasında CHP'lilerin olduğu darbecilerin urganından kendisini kurtaramamıştır. Aynı CHP sandıktan çıkan rahmetli Türkeş ve arkadaşlarını 12 Eylül'de en ağır işkencelere maruz bırakarak idamla yargılayanların mirasçılarını bugünlerde yeniden vitrine çıkartmak suretiyle 60 yıldır hiç değişmediğini gösteriyor. Milletten aldığı yetki ile başbakanlık görevine gelen rahmetli Erbakan'ı bin bir hile ve baskı ile alaşağı eden de yine aynı kafadır. Bölücü terör örgütünün güdümündeki siyasi parti ile girdiği yakın ilişki CHP'nin gerçek yüzünün sadece bir kısmıdır. Biz adeta anayasa değiştirecek güce sahipken partimizi kapatmaya yeltendiler. CHP'nin başındakiler de ‘Ankara'da da savcılar hakimler varmış' dediler. Aynı CHP, değişen bir şey yok. Bu kadar güçlü geleceksin, millet sana böyle bir yetki verecek ve bu CHP zihniyeti partimizi kapatma noktasında adımlarını atacak. Bugün karşımızda yıllardır iktidardan uzak kalmış olmanın mahcubiyeti ile demokrasi ve özgürlük havariliğine soyunan bir CHP olması kimseyi aldatmasın. Şimdi yanlarında yoldaşları ve yandaşları var. Bu yoldaşları ve yandaşları ile beraber karşımızda Cumhur İttifakı'na karşı bir ittifak oluşturdular. Başarılı olamayacaklar. Yine onlara 31 Mart'ta benim vatandaşlarım gereken cevabı sandıkta verecektir. İş başında bulundukları belediyelerden, kendi partilerinin içindeki uygulamalardan çok iyi biliyoruz ki, bu kılıfın altında gücü eline geçirme umudu ile yanıp tutuşan yontulmamış bir faşist zihniyet vardır. Biz sandığın namusunu koruduğumuz sürece CHP'nin milletimizin gönlünde yer edinerek o sandıktan çıkma şansı zaten yoktur. Bugün CHP'ye oy verenlerin ya aileden gelen bir alışkanlıkla ya ideolojik bağnazlıkla ya da biz kendimizi doğru şekilde anlatamadığımız için bu partinin yalanlarına kanarak oraya meyledenlerden oluştuğunu biliyoruz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak biz milletimizle gönül bağımızı güçlendirdikçe CHP’nin giderek marjinalleşeceğine ve siyasetin denkleminden çıkacağına ben inanıyorum. Önümüzdeki seçimde CHP'nin devre dışı kalışının da miladı olacaktır”TUNÇ SOYER: DARBELERE KARŞI ÇIKTIK

Öteyandan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret ettikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, 12 Eylül döneminde askeri savcı olan babası üzerinden kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. 

12 Eylül döneminin, çok acı dolu olduğunu hatırlatan Soyer, "Tamamen dış güçlerin içinde olduğu bir dönem. Darbeye o dönemde biz tabi ki karşı çıktık. Darbe ile ilgili bir şeyi tartışmanın manası yok, yanlıştı; ama kardeş kanı dökülüyordu. İnsanlar birbirini boğazlıyordu, öldürüyordu. Vahşi bir dönemdi, kırıcı ve üzücü bir dönemdi. Ama o dönem üzerinden bugüne dair bir şey çıkarmaya çalışmak, hiç doğru değil. Eski yaraları kaşımanın faydası yok. Bugün yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya, yepyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor. Onları geride bırakmak gerekiyor" diye konuştu.

CHP'DEN ERDOĞAN'A YANITI

Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da,  İzmir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer'in ailesi hakkındaki eleştirilere, "İnsanların geçmişine, babasına, sülalesine bakıp buradan bir husumet çıkarmaya çalışmak çaresizliğin ta kendisidir" yanıtını verdi.

İzmir adayı Tunç Soyer’e yönelik eleştirilerin sorulması üzerine Öztrak, “Tunç Soyer İzmir’de çok ciddi heyecan oluşturan, tüm İzmirlileri kucaklamaya hazır olan İzmir'in hiçbir ilçesi arasında ayrım yapmadan İzmir'de dünyanın en gelişmiş yaşam standartlarını gerçekleştirebilecek bir kadroyla harekete geçiyor. İzmirliler de bunu görmüş vaziyette. İktidarın telaşı da bundan. Yani insanların geçmişine, babasına, sülalesine bakıp buradan bir husumet çıkarmaya çalışmak çaresizliğin ta kendisidir” değerlendirmesinde bulundu.

Üye OlÜye Girişi