Merkel: Türkiye'nin mülteciler üzerinden AB'ye baskı yapması kabul edilemez

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin mülteciler üzerinden Avrupa Birliği'ne (AB) baskı yapmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

02.03.2020
Yazı Boyutu:  
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 27 Şubat’ta İdlib’de düzenlenen hava saldırısında 33 askerin hayatını kaybetmesi sonrası Türkiye’nin sınır kapılarını mültecilere açmasına dair açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel,
Türkiye’nin mültecilere sınır kapılarını açmasını eleştirdi, 

Merkel, “Türkiye’nin İdlib konusunda çok büyük bir sorunla karşı karşıya kaldığını anlıyorum. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti memnuniyetsizliğini mültecilerin sırtından değil, AB’ye diyalog yoluyla ifade etmeli. Benim için takip edilecek yol bu değil” ifadelerini kullandı. 

Mültecilerin Türkiye’den sınıra gitmesiyle bir çıkmaza girildiğini savunan Merkel, konunun ancak Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşmasının her iki tarafın da kabul edeceği ve hayata geçireceği şekilde yoluna konulmasıyla çözülebileceğini belirtti. 

Öte yandan Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de bugün yaptığı açıklamada Türkiye ile AB arasında 2016’da kabul edilen mülteci mutabakatının hala geçerli olduğunu dile getirdi. Seibert, Türkiye’den mültecilerin giderek Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yığılmasıyla yaşananları “Üstesinden gelinmesi gereken, çok endişe verici bir durum” olarak değerlendirdi. 
(DWTürkçe/ Foto:Reuters)

Üye OlÜye Girişi