Merkez Valisi'ne 'Kadın kaçırma ve işkence' davası

 

Merkez valisi Orhan Çiftçi, Mudanya Kaymakamı olduğu dönemde belediye çalışanı Meltem Özkalfa’yı, dört kişi ile birlikte ormana kaçırarak, işkence yapmak suçundan yargılanıyor.

12.02.2020
Yazı Boyutu:  
Kırklareli Valisi olarak görev yaptıktan sonra merkeze çekilen Orhan Çiftçi hakkında, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “2020-35” dosya numarasıyla 10 Şubat’ta dava açıldı. Orhan Çiftçi ve dört arkadaşının ormanlık alana kaçırıp şiddet uyguladığı Meltem Özkalfa, davanın açılması için 3 buçuk yıldır hukuk mücadelesi veriyordu.

Bursa Mudanya Belediyesi’nde çalışan Özkalfa, 8 Mayıs 2017’de savcılığa başvurarak dönemin Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi ile dört kişinin kendisini kaçırdığını ileri sürerek, suç duyurusunda bulunmuştu.

Özkalfa’nın iddiasına göre, Orhan Çiftçi ile Mudanya Kaymakamı olduğu dönemde 2014’ten 2017’ye kadar ilişkisi olmuştu. Evli olan Orhan Çiftçi, daha sonra İstanbul’da bir ilçeye kaymakam olarak atanmıştı.

Kaçırıp işkence ettiler

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Meltem Özkalfa, İstanbul’a atanan Çiftçi’nin yanına gelmesi isteğini kabul etmemiş ve ayrılmak istemişti. İkili arasında bu nedenle başlayan tartışma giderek büyümüştü. 

Son olarak Orhan Çiftçi Meltem Özkalfa ile Mudanya’da bir AVM’nin bahçesinde buluşmuştu. Bu buluşmada Özkalfa dört kişi tarafından içinde Çiftçi’nin olduğu bir araca bindirilerek kaçırılmıştı. 

Savcılık aşamasında bu kaçırılma anının görüntüleri ve tanıkları da ortaya çıkmıştı.

Meltem Özkalfa, olayla ilgili darp raporu almış, ormanda dövüldüğünü, Çiftçi’nin ayaklarının altını öpmeye zorlandığını anlatmıştı. Açılan soruşturmada, Çiftçi’nin yanında olduğu belirlenen kişilerden Erdal Avcıl gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Üç ay hapis yattıktan sonra bırakılan Avcıl ve yanındaki üç kişi hakkında açılan dava devam ediyor.


Meltem Özkalfa

Yalanladı ancak görüntülere sessiz kaldı

Yine Mudanya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 29 Mart 2018 tarihinde verdiği koruma kararıyla o dönem Kırklareli Valisi olan Orhan Çiftçi’nin, Meltem Özkalfa’ya yaklaşmasını 6 ay süreyle yasaklamıştı. 

İddiaların kamuoyuna yansıması üzerine Vali  Orhan Çiftçi, basın toplantısı düzenleyerek suçlamaları reddetmişti. Çiftçi, Özkalfa ile olan ilişkisini yalanlamış, kendisinden bir konuda yardım istediğini, kendisi yardım etmeyince de iftiraya uğradığını ileri sürmüştü. Ancak Vali Çiftçi, Meltem Özkalfa’nın kaçırılma anı sırasında kendisini de gösteren kamera görüntüleriyle ilgili açıklama yapmamıştı.

“Vazgeçmem için baskı gördüm”

Aradan geçen 3 buçuk yılın sonunda, İçişleri Bakanlığı, Orhan Çiftçi hakkında yargılama izni verdi. 

Konuyla ilgili olarak Gazete Duvar’a konuşan Meltem Özkalfa, 3 buçuk yıldır davadan vazgeçmesi için çeşitli baskılar gördüğünü söyledi.

Özkalfa, son olarak CİMER’e, “Orhan Çiftçi’nin ağabeyi YSK üyesi olduğu için mi yargılama izni verilmiyor?” diye yazdığını belirterek, verdiği sayısız dilekçe sayesinde davanın açıldığını söyledi. Özkalfa, “Ben, bana bu şiddeti yaşatanların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Olayın yaşandığı tarihte Bursa Mudanya Kaymakamı olan Orhan Çiftçi’nin, bu nedenle davasının İstanbul’da görüleceği öğrenildi.

Üye OlÜye Girişi