Mersin'de feminist gece yürüşünde kadınlar sokaklara sığmadı

 

Mersin'de Kushimato Sokağı'nda buluşan kadınlar, 5. Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleştirdi.

08.03.2020
Yazı Boyutu:  

Özgecan Aslan Meydanı'na yürüyen kadınlar ellerinde "Yaşamdan yanayız, feminist isyandayız" yazılı pankart taşıdı.

Mersin’de feminist gece yürüyüşü: “Yaşamdan yanayız, feminist isyandayız”

Bu yıl Mersin’de 5. si gerçekleşen feminist gece yürüyüşü saat 19.00’da Kushimato Sokağı’nda başladı. Kadınlar buluşma noktasından Özgecan Aslan Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Sendika.org'un haberine göre, kadınlar yürüyüşlerini ellerinde “Yaşamdan yanayız, feminist isyandayız” yazılı pankart taşıdı.

Yürüyüşte sık sık “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Genel ahlak kimin ahlakı” sloganları atıldı.

Özgecan Aslan Meydanı’nda uzun süre bekleyen kadınlar halay çekip, erbane çaldı.

“Bu bir feminist isyandır”

“Burada bu düzene seslenmek için değil, çarpık olan bu düzeni değiştirmek için toplandık” diyen kadınlar, “Bakmamayı, tahrik olmamayı, laf atmamayı, taciz etmemeyi, tecavüz etmemeyi, kadın öldürmemeyi, insan olmayı öğreneceksiniz” sloganlarını yineledi.

Okunan basın açıklamasında şözetle şu ifadelere yer verildi:

Feminist mücadele bizlere sadece kadın düşmanlığına karşı mücadele etmenin değil dayanışmamızla sınırları aşmanın dünyayı değiştirmenin araçlarını da verdi. Ne patriyarkayla uzlaşmaya, uyum sağlamaya ne de mücadelemizden vazgeçmeye niyetimiz var. Haberiniz olsun kadınlar daha fazlası için, dünyayı değiştirmek için sokaklara çıktı. Evde, işte, sokakta hayır diyen, birbirinin sesini duyan kadınlara bakın. Bu bir feminist isyandır.


Üye OlÜye Girişi