Mersin'de metil alkolden ölenlerin sayısı 7'ye çıktı

 

Mersin'de metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi altına alınan 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Daha önce 5 kişinin yaşamını yitirdiği metil alkol zehirlenmesiyle ölü sayısı 7'ye yükseldi. 14 kişinin çeşitli hastanelerde tedavileri sürüyor.

03.07.2019
Yazı Boyutu:  
Mersin’de, son 1 hafta içinde 21 kişi, metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle başvurduğu Toros Devlet Hastanesi, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile özel hastanede tedaviye alınmış, 5’i tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirmişti.

Tedaviye alınan 16 kişiden 5’i ise hastanelerden taburcu edilmişti. Kentte, gece saatlerinde, 5 kişi daha metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle Toros Devlet Hastanesi ile Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan kontrollerin ardından 5 kişi, yoğun bakım servislerinde tedaviye alındı. Son başvurularla birlikte toplam 16 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğu, bunlardan 10’unun yoğun bakımda tutulduğu belirtildi.

Öte yandan 16 kişi dışında tedavi gören, ismi öğrenilemeyen kişinin, şüpheli sıfatıyla gözaltındayken, rahatsızlanarak, hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü’nce metil alkol zehirlenmesinden ölümlere ilişkin soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

2 KİŞİ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ

Mersin’de metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi altına alınan 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Daha önce 5 kişinin yaşamını yitirdiği metil alkol zehirlenmesiyle ölü sayısı 7’ye yükseldi. 14 kişinin çeşitli hastanelerde tedavileri sürüyor.

METİL ALKOL ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

Metil alkol zehirlenmesinin nedeni esasında vücuda giren metil alkol vücutta formaldehit ve formik asite yükseltgenmesine dayanır.  Bu durum zehirlenmelere neden olur. Zehirlenme belirtileri az miktarlarda bulantı, kusma, baş dönmesi, tansiyon değişikleri meydana gelebilir, daha yüksek dozlarda görme problemleri, geçici veya kalıcı körlük, daha yüksek dozlarda ise ishal, felç, solunum sorunları, dolaşımda bozukluk, beyin ödemi, koma ve ölüm gibi sonuçlara neden olabilir.

ETİL ALKOL VE METİL ALKOL BİRBİRİNDEN NASIL AYIRT EDİLİR

Bir sıvının içinde metil alkol ve etil alkol oranının ne kadar olduğu % 100 olarak laboratuvar testleri ile belirlenebilir. 

Tüketici boyutunda ise Profesör Doktor Ayhan Canberk rakının içine soda eklendiğinde rakının rengi süt beyaz değil de bulanık oluyorsa o rakıdan şüphelenmek gerektiğini söyledi. Ancak bu yöntemin doğruluğu başka hiç bir otorite tarafından teyit edilmemiştir kaldı ki yöntem doğru bile olsa başka katkılar eklenerek sahte rakının sodayla etkileşimi sonucu süt beyaz görüntü oluşturulabilmesi ihtimali göz önüne alınmalıdır.

Bu nedenle; metil alkollü bir içki yada kolonya ile hiç karşılaşmamak için etiketli, otoritelerden onaylı, kapak kısmı standartlara uygun ve resmi satış yerlerinden temin edilen ürünleri tercih etmek gerekmektedir

ETİL ALKOL İLE METİL ALKOL ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Etil alkol ve metil alkol kimyasal yapıları benzer olsa da aralarındaki küçük farklar yaşam ve ölüm arasındaki çizgiyi belirlemekte.

Etil Alkolün Formülü: Etil alkolün formülü  C2H5OH veya C2H6O’dır. Etanol olarak da bilinir.

Metil Alkolün Formülü: Metil alkolün formülü CH3OH veya CH4O’dır. Metanol olarak da bilinir.

Etil Alkol Nasıl Elde Edilir: İçecek olarak kullanılan etil alkol bitkisel kökenli tarım ürünlerinden elde edilir. Eski zamanlardan beri meyvelerin ve bazı sebzelerin fermente edilmesi ve fermente edilmesi sırasında oluşan alkolün, imbikler vasıtası ile ayrılması ile elde edilir. Günümüzde daha farklı ve daha verimli etil alkol eldesi bulunmaktadır.

Metil Alkol Nasıl Elde Edilir: Metil alkol, odun kökenli talaşlardan elde edilen ve endüstiyel amaçlarla kullanılan bir alkol türüdür.

Etil Alkol Nerelerde Kullanılır:  Etanol; Tıbbi amaçlarda, alkollü içeceklerde, araçlarda yakıt veya yakıt katkısı olarak, bazı endüstriyel kollarda, parfümeri ve kolonyacılıkta, kozmetik sektöründe, çözücü olarak, dezenfekte edici, elektronik devre temizleyici gibi pek çok alanda geniş bir kullanım alanı vardır.

Metil Alkol Nerelerde Kullanılır: Endüstride çözücü olarak kullanılan bir alkoldür. Ayrıca antifiriz, bazı maket uçak ve arabalarda yakıt olarak kullanılır. Bazı kimyasal reaksiyonların çıkış ürünü olarak meydana gelebilir. Gıdalara herhangi bir şekilde girmesi kesinlikle yasaktır ve ciddi bir suçtur.

Kaynak: www.kimyaegitimi.orgÜye OlÜye Girişi