Metal sanayiinde üretimin duracağı grevler yasaklandı

 

AKP Hükümeti 3 sendikanın 179 fabrikadaki metal grevini 'erteleme’ adı altında yasakladı. MESS de lokavt kararlarını kaldırdı.

26.01.2018
Yazı Boyutu:  
Metal işçileri sendikalarının patron sendikası MESS ile toplu sözleşme sürecinin tıkanmasının ardından aldığı grev kararı sonrası yeni bir gelişme yaşandı. Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) sözleşmesi kapsamında 130 bin işçiyi kapsayan ve 2 Şubat'ta başlayacak olan grev, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yasaklandı. Yasaklama kararının, patron sendikası MESS'in bugün işçi sendikalarıyla yapacağı görüşme öncesi alınması dikkat çekti. 

MESS ile kritik bir görüşmenin yapılacağı bugün getirilen grev yasağıyla AKP Hükümeti,  işveren yanlısı yaklaşımını birkez daha ortala koydu.  Son  yasakla birlikte OHAL sürecinde  yasaklanan işçi grevlerinin sayısı 6'a çıktı.

Evrensel’de yer alan habere göre; Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan kararın iki gün önce alındığı ortaya çıktı. Kararda yine işçilerin grevinin milli güvenliği tehdit ettiği ileri sürülerek “Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından ekli listede belirtilen işyerlerinde alınan grev kararı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından aynı işyerleri için alınmış lokavt kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden dolayı 60 gün süreyle ertelenmesi Bakanlar Kurulu’nca 24 Ocak 2018 tarihinde alınmıştır” dendi.

İŞÇİLERDEN İLK TEPKİ

Grev yasağına ilk tepki Facebook’ta oluşturulan Metal İşçilerinin Sesi’nden geldi. Siteden yapılan açıklamada “Grevimiz yasaklandı! 3 sendikanın aldığı grev kararı Bakanlar Kurulu kararıyla milli güvenliği bozucu nitelikte görüldü. Fabrikalar üretim rekorları kırarken işçilerin insanca bir ücret talep etmesi, sefalet ücretini kabul etmemesi, MESS dayatmalarına boyun eğmemesi hükümet tarafından milli güvenliği bozucu nitelikte görüldü. Bu sahte suçlamalara karnımız tok! Grev yasağını tanımıyoruz! MESS-Hükümet eliyle hak arama mücadelemizin bastırılmasına sessiz kalmayız” dendi.

BİRLEŞİK METAL GREV YASAĞINI TANIMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

MESS sözleşmesi kapsamında 12 bin üyesi bulunan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası grev kararı almıştı. Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev uygulamasına 2 Şubat’ta çıkacaklarını belirterek “Eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” açıklamasını yapmıştı.


Üye OlÜye Girişi