Meteoroloji'den yoğun kar, fırtına ve çığ uyarısı

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) bugün itibariyle başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta, yoğun kar, kuvvetli rüzgar, fırtına ve çığ tehlikesi,buzlanma ve don hadisesi konusunda uyardı.

08.02.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul'da etkili olan kar yağışının ardından kent beyaza büründü. Meteoroloji'den aktarılan son dakika haberine göre Avrupa Yakası'nda öğle saatlerine kadar olmak üzere İstanbul il geneli, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde aralıklı kar yağışı bekleniyor.

Dün kşam saatlerinde yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı, gece saatlerinden itibaren kent genelinde etkisini artırdı. 

Marmara Bölgesi'nde, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde aralıklı kar yağışı öngörülüyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bölgede çok bulutlu hava hakim olacak. 

ARALIKLARLA DEVAM EDECEK

Avrupa Yakası'nda öğle saatlerine kadar olmak üzere İstanbul il geneli, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde aralıklı kar yağışı bekleniyor.

Yağışların; Sakarya çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması öngörülürken bölgede buzlanma ve don tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin altında olacağı bölgede rüzgar, kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli esecek.

Sakarya çevrelerinde yoğun kar nedeniyle muhtemel buzlanma, don, tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı kar küreme araçları ise D-100 kara yolu, TEM Otoyolu ve ana arterlerde yolların kapanmaması için tedbir amaçlı hazır bekletiliyor.

08 Şubat 2020 - (Cumartesi)
?? Yoğun Kar Yağışına Dikkat!
??Kuvvetli Rüzgar ve Fırtınaya Dikkat!
??Çığ Tehlikesine Dikkat!
??Buzlanma ve Don Hadisesine Dikkat!
???Hava sıcaklığı; Ülke genelinde azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.YURTTA HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, İç Ege, Doğu Akdeniz, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması beklenen yağışların; Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Sakarya ve Ordu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

Marmara ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır. (MGM- Kazete Haber merkezi)


Üye OlÜye Girişi