Metin Akpınar'ın savcılıkta 40 dakika ifade verdi

 

Halk Tv'de yayınlanan 'Halk Arenası' programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında açılan soruşturma nedeniyle bugün Savcılıkta ifade verdi.

24.12.2018
Yazı Boyutu:  
Halk Tv'de yayınlanan 'Halk Arenası' programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatılmıştı. Akpınar ve Müjdat Gezen sabah saatlerinde evlerinden polis tarafından alındı. Metin Akpınar gazetecilerin 'Böyle bir şey bekliyor muydunuz?' sorusuna "Tabii ki" diye yanıt verdi. İki sanatçı ifadeleri alınmak üzere adliyeye getirildi. Akpınar'ın ilk önce Basın Suçları Bürosuna götürüldü daha sonra Anayasal Düzene Karşı işlenen suçlar Bürosu'na getirildi. İki isim terör savcısına ifade vermeye başladı. Metin Akpınar'ın savcılıktaki ifade verme işlemi saat 12.30 sularında sona erdi. Akpınar'a ifade vermesi sırasında sağlık sorunları sebebiyle özel doktoru da kendisine refakat etti. Öte yandan savcının Metin Akpınar'dan beklemesini istediği ve dosyada gizlilik kararı olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halk Arenası programına katılan duayen sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’la ilgili yargıya çağrıda bulunarak, ‘Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler’ demiş, Erdoğan’ın çağrısının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında ‘Cumhurbaşkanı'nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehditinde bulunmak' iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Bugün iki sanatçı polis tarafından adliyeye götürüldü.

METİN AKPINAR: SAVCI BEY ÇAĞIRDI

Metin Akpınar’ın Kadıköy’deki evine sabah saatlerinde polis ekibi geldi. Polislerin içeriye girmesini ardından Akpınar tek başına dışarıya çıktı. Metin Akpınar, “Savcı bey çağırdı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi. Akpınar, polis aracıyla Anadolu Adalet Sarayı’na götürüldü. Akpınar, adliyeye gelişinde gazetecilerin “Bunu bekliyor muydunuz?” sorusuna ‘Tabii ki’ diye yanıt verdi.

MÜJDAT GEZEN: BEN ÖNDE POLİS ARKADA GİDİYORUZ

Sanatçı Müjdat Gezen de polis eşliğinde adliyeye götürüldü. Gezen, ‘Üç polis geldi, ifade vermeye gidiyorum’ dedi.

Adliyeye gelişinde konuşan Gezen “Valla sanmıyorum bir şey çıkmaz bundan” dedi. Avukatı Celal Ülgen ise “Olmayan bir suçun soruşturmasına gidiyoruz” diye konuştu.

METİN AKPINAR’IN İFADESİ SONA ERDİ

Sanatçılardan Metin Akpınar saat 11:50 sıralarında savcıya ifade vermeye başladı. Metin Akpınar’ın ifade verme işlemi saat 12.30 sularında sona erdi.

NE DEMİŞLERDİ?

Metin Akpınar, Halk TV'de Uğur Dündar'ın sunduğu Halk Arenası programında politik eleştirilerde bulunurken ülkedeki kutuplaşmaya dikkat çekmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan, bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala, kavga dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir ama bize yazık olur, biz harap oluruz.”

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında Halk Arenası programı sonrası soruşturma başlatılmıştı.

Müjdat Gezen de ‘Herkesi azarlıyor, herkese parmak sallıyor, millete ‘haddini bil' diyor. Bak Recep Tayyip Erdoğan, sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil' ifadelerini kullanmıştı. (Sözcü/Halk TV)


Üye OlÜye Girişi