Metro'daki patlamada ölü sayısı 11'e çıktı, 45 kişi yaralandı

 

Rusya'nın St. Petersburg kentinde metrosunda ki patlamanın terörle bağlantılı olduğu bildirildi

03.04.2017
Yazı Boyutu:  
Rusya'nın St. Petersburg kentinde metrosunda bir patlama meydana geldi. Patlamada 11 kişi yaşamını yitirdi, 45 kişi yaralandı. Patlama yaşandığı sırada St. Petersburg'da olan Rusya Devlet Başkanı Putin, 'terörizm de dahil' tüm ihtimallerin değerlendirildiğini açıkladı.


23:55 PESKOV: PUTİN ÖN SONUÇLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in metro saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturmanın ön sonuçları hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

Beyaz Saray'ın St. Petersburg metrosundaki patlamayla ilgili Kremlin temsilcileriyle görüştüğü yönündeki haberi değerlendiren Peskov, "Görüşme diplomatik kanallardan gerçekleşti" dedi.

Peskov, St. Petersburg metrosundaki patlamanın saldırı olduğu açık olduğunu ama hukuki açıdan yaşananları terörist saldırı olarak adlandırmanın doğru olmadığını söyledi. Peskov, "Tüm işaretler bunun saldırı olduğunu gösteriyor ama soruşturma yürüten makamlar tüm ihtimalleri değerlendirmek zorunda" dedi.

23:15 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile toplantının ardından saldırının gerçekleştiği Tehnologiçeskiy İnstitut metro istasyonuna giderek buraya çiçek bıraktı.

23:10 PUTİN, GÜVENLİK GÜÇLERİ TEMSİLCİLERİYLE METRO SALDIRISINI GÖRÜŞÜYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Saint Petersburg'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in metro saldırısıyla ilgili olarak Federal Güvenlik Servisi yetkilileriyle toplantı yaptığını bildirdi.

Peskov, "Putin, FSB'nin St. Petersburg ofisinde, metrodaki patlamayla ilgili olarak FSB, İçişleri Bakanlığı ve Rosgvardiya ile toplantı yapıyor. Devlet Başkanı, raporları dinliyor" dedi.

22:50 TÜRKİYE'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN TAZİYE MESAJI

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği St.Petersburg'ta yaşanan terör saldırısını şiddetle kınadıklarını ifade ederek Rusya halkına taziyede bulundu.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nden St. Petersburg için gönderdi taziye mesajı şöyle:

Elçilik resmi facebook sayfasından yapılan açıklama şöyle denildi: "Rusya'nın St. Petersburg kentinde bugün metroda meydana gelen patlama neticesinde çok sayıda can kaybı yaşandığı üzüntüyle öğrenilmiştir. Terörün her türlüsüne karşı olduğunu defaatle açıklamış bir ülke olarak bu alçak terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Hadisede hayatlarını kaybedenlerin kederli yakınlarına, Rus yönetimine ve dost Rus halkına en ic¸ten taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil s¸ifalar diliyoruz."

22:45 St. Petersburg'taki patlamanın ardından Moskova metrosundaki güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı.

?22:30 'İNTİHAR BOMBACISI OLABİLİR'

Rusya Federal Soruşturma Komitesi, St. Petersburg metrosuna saldırıyı intihar bombacısının gerçekleştirmiş olabileceğini açıkladı.

22:27 ÖLÜ SAYISI 11'E YÜKSELDİ

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, metrodaki patlamada 11 kişinin öldüğünü, 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.

22:10 'AMAÇLARI DIŞ POLİTİKANIN DEĞİŞMESİNİ SAĞLAMAK'

"Alfa" Terörle Mücadele Timi Gazileri Derneği Başkan Yardımcısı Aleksey Filatov, teröristlerin amacının insanları korkutmak ve yarına olan güveni sarsmak olduğunu belirterek, "Ayrıca devletin dikkatini dış sorunlardan iç sorunlara çevirmesini sağlamayı amaçlıyorlar. Bu durumda en önemlisi panik yapmamak. Panik yapılmadığında teröristlerin motivasyonu kayboluyor. Teröristlerin her zaman amacı insanlar arasında korku tohumlarını ekmek, medyayı heyecanlandırmak, hükümeti öncelikle dış politikayı değiştirmeye zorlamak" dedi.

21.59 MERKEL: BARBARCA BİR EYLEM

Rusya'ya taziyelerini sunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, patlamayı 'barbarca bir eylem' olarak niteledi.

21.55 FRANSA, ULAŞIMDA GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR

Fransa, St. Petersburg saldırısının ardından toplu taşımalarda güvenliği yeniden artırma kararı aldı.

İçişleri Bakanlığı, başkent Paris ve çevresinde güvenliğin artırıldığını açıkladı. (Sputnik)


Üye OlÜye Girişi