MHP, 'kayyum'la Kurultay'a gidiyor

 

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP’li muhaliflerin olağanüstü kurultay talebini kabul etti

08.04.2016
Yazı Boyutu:  
Karar doğrultusunda MHP’de kurultay hazırlığını Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel başkanlığında Mehmet Bilgiç, Turan Yaldız ve Basri Can’dan oluşan dört kişilik ‘Kurultay Çağrı Heyeti’ gerçekleştirecek.

Bu heyetin yetkileri, sadece kurultayla sınırlı olacak. Genel başkan ve parti yetkili organları görevlerini sürdürecek.

KARAR YARGIYA GÖTÜRÜLÜYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, bu kararı doğru bulmadıklarını ve gerekçesi açıklandıktan sonra Yargıtay’a taşıyacaklarını söyledi: “Şunu ifade edeyim, mahkemenin vermiş olduğu kararı hukuk adına isabetli bir karar olarak görmüyoruz. Bu kararı temyiz edeceğimizi şimdiden alenen ifade etmek isterim.”

OĞAN: KURULTAY MAYIS'TA

Kararı değerlendiren genel başkan adayı Sinan Oğan, “İnşallah mayıs ayı içerisinde MHP kurultayını toplayacaktır. Temyiz harekete geçilmesini engellemiyor. Bu, kurultay sürecini kesintiye uğratmaz” diye konuştu.

AKŞENER ADALET MÜLTÜN TEMELİDİR

Meral Akşener ise, Twitter hesabından “Adalet mülkün değildir” diye yazdı.GENEL BAŞKANLIK İÇİN 5 ADAY VAR

MHP’de genel başkan Devlet Bahçeli’nin yanı sıra eski vekiller Meral Akşener ve Koray Aydın, partiden ihraç edilen Sinan Oğan ve Gaziantep milletvekili Ümit Özdağ genel başkanlık için adaylığını koyan isimler.

KORAY AYDIN: HUKUKEN SONUÇLANDI
MHP Genel Başkan adayı Koray Aydın, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'nin olağanüstü kongreye götürülmesi yönündeki kararına ilk tepkisini sosyal medya üzerinden verdi. Koray Aydın, kararın Türk demokratik hayatına ve yargı bağımsızlığına ciddi bir katkı niteliğinde olduğunu belirtti.

Aydın'ın açıklaması şöyle:

"Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin aldığı olağanüstü kurultay kararının Milliyetçi ?Ülkücü Harekete hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Bu karar, Türk demokratik hayatına ve yargının bağımsızlığı ilkesine ciddi bir katkı niteliğindedir. 548 üst kurul delegemizin ile ülkücü camianın değişim ve iktidar beklentisi artık geri dönülemez bir aşamaya gelmiştir. Her vesileyle ifade ettiğimiz gibi bu beklentinin somut tezahürü olan ülkücü iradenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Hiç kimse merak etmesin, emanet ehil ellerdedir. Sahipsiz değildir."
Mahkemenin verdiği kararda şu ifadeler yer aldı:

"Davanın kabulü ile olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere 3 üyenin görevlendirilmesi talebinin kabulü ile açılış ve yoklama kongre divan heyetinin seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması, Milliyetçi Hareket Partisi'nin tüzüğünün 63. Maddesinin 4. Fıkrasının bu toplantılarda büyük kongre delegelerinin en az 20'de 1'inin teklifi ile gündemdeki sıranın değiştirilmesi veya bir konunun gündeme alınması talep edilebilir olağanüstü toplantılarda genel başkan merkez yönetim kurulu ve merkez yönetim disiplin kurulu seçimi yapılabilir. Şeklindeki teklifini görüşüp ve karara bağlamak üzere belirtilen gündem doğrultusunda tüzük değişikliği amacıyla toplantı çağrısı yapmak üzere belirtilen gündem doğrultusunda tüzük değişikliği amacıyla toplantı çağrısı yapmak üzere Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'in görevlendirilmelerine."

MAHKEME GERGİN BAŞLADI
Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesindeki davaya taraflar dışında kimsenin alınmamasına karar verildi. Kararın ardından izleyiciler ve güvenlik görevlileri arasında kısa süreli bir gerginlik oldu. Mahkeme, MHP'de kurultay yapılmasına karar verdi.

DAVA SÜRECİ
MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Kilis İl Başkanı Arif Amoca, Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses, Kırklareli İl Başkanı Kürşad Yamaner, Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, Bayburt İl Başkanı Süleyman Burç, Elazığ İl Başkanı Abdulvahap Erdem, Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, Sivas İl Başkanı Ragıp Özkan, Tekirdağ İl Başkanı Enez Kaplan, Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Nevşehir İl Başkanı Göksel Taşçı, Uşak İl Başkanı Ali Kurt, Çorum İl Başkanı Bekir Çetin ve Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için dava açmıştı.
Dava dilekçesinde, 543 büyük kongre delegesinin, "partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunduğu, talebin, kongrede tüzük değişikliğini de içerdiği" belirtilmişti.

AVUKATLAR TALEPLERİ REDDETTİMİŞTİ
Dava dilekçesi, 12 Şubat Cuma MHP Genel Merkezine ulaşmıştı.

MHP'nin avukatlarınca dava dilekçesine 3 Mart'ta cevap verilmiş, usul ve esasa ilişkin itirazlarda bulunularak, dava dilekçesinin kabul edilmediği bildirilmişti.

Muhaliflerin avukatları da buna 9 Mart'ta yazılı cevap göndermiş, davaya bakma görevinin sulh hukuk mahkemesine ait olduğunu, genel merkezin partinin olağanüstü kongreye davet edilmesi hususunda takdir yetkisinin bulunmadığını savunmuştu. 

(Dikentv/ Habertürk)
Üye OlÜye Girişi