MHP'de 15 Mayıs'taki kurultaya ihtiyati tedbir

 

MHP Genel Merkezi, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği olağanüstü kurultay kararına ihtiyati tedbir kararı koydurdu. Karara muhalefet tepkili

29.04.2016
Yazı Boyutu:  
Sivas - Gemerek ve Kastamonu - Tosya Asliye Hukuk mahkemeleri, MHP üst kurul delegesinin başvurusu üzerine, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği olağanüstü kurultay kararına ihtiyati tedbir kararı koydu.MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 15 Mayıs'taki kurultayın yapılamayacağını, Yargıtay'ın kararının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanların yorumuna göre 2 mahkeme böyle karar vermişse şu anda mevcut durumda kongrede genel başkan seçimi gibi bir durum olamaz. Yargıtay bu kararı inceleyip karar verecek.  

BU tedbir kararları kaldırılmazsa 15 Mayıs'ta kongre olmayacak. Yargıtay'ın kararı beklenecek.

MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın'dan ilk yorum

Yargıtay kararı çok net bir şekilde ortaya çıkmadan herhangi bir kongre kararı almaması gerekliydi. Kayyum ekibi kendiliğinden yargı kararını hiçe sayarak tarih aldı.

İki duyarlı delegemizin başvurusuyla mahkeme süreci durdurma kararı aldı.

15 Mayıs'ta olağanüstü kongre çağrısını da tedbiren durdurdu.

Muhaliflerden karşı hamle beklemiyoruz. Toplumun her kesimi yargı kararına uymak zorundadır.

1 KASIM SEÇİMLERİNDEN SONRA İŞLER DEĞİŞTİ

1 Kasım'daki seçimlerin ardından MHP'de, iç çekişme tablosu ortaya çıktı. Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye karşı lider adayı olarak süreç içinde ortaya çıktı. Muhalifler, ortak tutum içine girerek olağanüstü kurultay için delegeden imza topladı. Ardından da kurultay süreci mahkemeye taşındı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, atanacak 3 kişilik çağrı heyetiyle MHP'nin kurultaya götürülmesine karar verdi.

MHP YÖNETİMİ TEMYİZE GİTTİ

Bunun üzerine MHP yönetimi, mahkeme kararını temyiz etti. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) avukatı Yücel Bulut, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin olağanüstü kongre kararına karşı Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulunduğunu açıklayarak, şunları söylemişti:

"Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 8 Nisan 2016 tarihinde; Milliyetçi Hareket Partisi Büyük Kurultayının Tüzük Değişikliği gündemiyle Olağanüstü Toplantıya Çağrılması konusunda üç kişilik Çağrı Heyeti (Kayyım) görevlendirilmesine ilişkin kararına karşı, Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesine temyiz başvurusu gerçekleştirilmiştir. Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararının Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 367/2’inci maddesi uyarınca kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayıp, karar kesinleşmediği için henüz yetkili durumda olmayan Çağrı Heyeti tarafından teşebbüs edilen girişimler hukuki ve meşru olmayacaktır. Bu konudaki yasal haklarımız saklıdır ve gerek görüldüğünde kullanılacaktır."

KURULTAY TARİHİ 15 MAYIS OLARAK BELİRLENMİŞTİ

Temyiz süreci devam ederken Kurultay Çağrı Heyeti, noter aracılığıyla il başkanlıklarına davet mektubu gönderdi. Davet mektubunda Tüzük Kurultayı’nın 15 Mayıs saat 10.00’da Büyük Anadolu Oteli’nde gerekleştirileceği belirtildi.

Muhaliflerin olağanüstü kurultay hazırlıkları sürerken, bazı MHP delegeleri Sivas'ın Gemerek İlçesi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne  kurultay sürecinin durdurulması için dava açtı. Aynı şekilde bazı delegeler de, Kastamonu'nun Tosya ilçesi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. İki mahkeme, olağanüstü kurultay kararına ihtiyati tedbir kararı koydu.

YARGITAY SÜRECİ BEKLENECEK

Bu karar ile olağanüstü kurultay süreci durdu. Mahkeme kararının uygulanması durduğu için Yargıtay süreci beklenecek. MHP'deki olağanüstü kurultayın yapılıp yapılmayacağında Yargıtay'ın alacağı karar belirleyici olacak.MUHALİFLER TEPKİLİ: HUKUKSUZ KARAR

Mahkemenin MHP'de kurultay sürecini tedbiren durdurmasına başkan adaylarından tepki geldi. Sinan Oğan "Tedbir kararı hukuksuzdur" dedi

Sinan Oğan şöyle konuştu: "Ortada bir tarafta ülkücünün iradesi kalmış, diğer tarafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ifadeleri kalıyor. 'Hangi mahkeme bize uygun’ düşüncesiyle mahkemelerden karar çıkarma gayretlerini görüyoruz. Çağrı heyeti son gelişmeleri değerlendirecektir. Biz genel başkan adayları da bunları değerlendireceğiz. Tarihlerin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan istenilen imzanın iki katından fazla ülkücünün imza vermesidir. Bu bir tüzük kurultayı talebidir. Tüzük kurultayı, yeterli miktarda ülkücünün imza vermesiyle genel merkezin kabul etmesi gereken bir taleptir. Bütün delegeler gönül rızasıyla imza vermiştir.Sayın genel başkanımız gönlünü ferah tutsun kendisi paralel yapıya karşı ama ben kendisinden çok daha fazla karşıyım. Ne partimizin paralel yapının ele geçirmesine izin veririz ne de sarayın partimizi bir payanda olarak kullanmasına izin veririz. MHP’yi PKK’lıların gerisinde bırakmış bir yapı var. Buna itiraz etmeyelim mi. Ülkücüler buna itiraz ediyor.(MİLLİYET)

 

Üye OlÜye Girişi