Milli Görüş'çü eski milletvekili bilim kadını kansere yenildi

 

Milli Görüş'ün kuramcılarından siyaset bilimci ve eski milletvekili Prof.Dr. Oya Akgönenç yaşamını yitirdi. Akgönenç, Türkiye seçim tarihinde bir kadın olarak ilk kez birinci sıradan milletvekili adayı gösterilmişti.

18.10.2018
Yazı Boyutu:  
Eski Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nde Ankara milletvekilliği yapan, bir dönem Saadet Partisi Genel Başkan Yardımlığı görevine bulunan  Prof. Dr. Oya Akgönenç, pankreas tedavisi göndüğü özel bir hastanede hayata gözlerini yumdu. 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NUN MESAJI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, hayatını kaybeden Prof. Dr. Oya Akgönenç’e ilişkin bir mesaj yayınladı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Karamollaoğlu, “Fazilet ve Saadet Partisi içerisinde önemli hizmetlerde bulunmuş olan, kıymetli ilim insanı Oya Akgönenç hanımefendinin vefatını teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhumeye Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ BİRİNCİ SIRADAN MİLLETVEKİLİ ADAYI GÖSTERİLEN KADINDI

Türkiye seçim tarihinde ilk kez birinci sıradan aday gösterilen Oya Akgönenç, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi'nden Ankara Milletvekilliği  yapmıştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1962) ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren 1938 doğumlu Akgönenç, The American University Washington DC. Uluslararası İlişkiler Bölümünde Master ve Doktora yaptı. 

The American University, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeliği, Prodüktivite Merkezi Uzmanlığı, Dünya Bankası Kalkınma Uzmanlığı, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyeliği ile XXI. Dönem Fazilet Partisi ve Saadet Partisi'nden Ankara Milletvekilliği görevlerinde bulundu.

Aynı zamanda Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bölüm başkanlığını yürüten evli ve 2 Çocuk annesi  Oya Akgönenç, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesiydi. 2009 yılında 'Türkiye'nin AB Stratejisi' adlı bir kitabı yayınlanan Prof.Dr.Akgönenç&in Millî Gazete'de yazıları yayımlanıyordu. (Kazete Haber Merkezi)

Üye OlÜye Girişi