Milli Marş ta cinsiyet ayrımcılığına son

 

Avusturya Milli Marşı nda cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı gerekçesiyle kampanya başlatan kadın hakları örgütlerine Kadın İşleri Bakanı destek verdi

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

26_dunya_feminist_milli_mars_kavgasi_bakan_Gabriele_Heinisch_Hosek.jpgAvusturya Eğitim Bakanlığı’nın, yalnızca ‘anavatanın oğullarından’ söz edilen ulusal marşta kadınlara da atıf yapılması için başlattığı kampanya ya kadın İşleri Bakanı ndan destek geldi.  Milli Marş taki “Anavatan çok büyük oğullarınız var” dizesine “ve kızlarınız” sözcükleri de eklendi.

Avusturya’da 1940’larda kabul edilen ulusal marşta cinsler arası eşitlik kavramına uygun bir şekilde kadınlara da atıfta bulunulmasını talep eden kampanya tartışma yarattı.

Kadın İşleri Bakanı Gabriele Heinisch-Hosek, marşa kadınlara atıf yapan bir bölüm eklenmesine destek verdi.

Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü kampanyaya katılan Avusturya’nın önde gelen pop şarkıcısı Christina Stuermer, hazırladığı rock tarzı milli marşın sözlerinde değişiklik yaptı. Stuermer, orijinal sözleri şair Paula von Preradovic tarafından yazılan marşta yer alan “Anavatan çok büyük oğullarınız var” dizesine “ve kızlarınız” sözcüklerini de ekledi.

Şair Preradovic’in mirasçıları marşın yeni haliyle benimsenmesi durumunda telif hakkı davası açacaklarını bildirdiler.

Merkez sağ Halk Partisi ile Sosyal Demokrat Parti’nin kurduğu 26_dunya_feminist_milli_mars_kavgasi_sarkci_Christina_Stuermer.jpgkoalisyon hükümetinde Kadın İşleri Bakanı olarak görev yapan Sosyal Demokrat Gabriele Heinisch-Hosek, Kurier gazetesine verdiği röportajda, marş tartışmasına değindi.

Heinisch-Hosek, pop şarkıcısı Christina Stuermer’in kadınlara atıf yapan marşının benimsenmesi için hükümete öneride bulunacağını söyledi.

Kadın Bakan, “Marşın sözlerinde kadınların başarı ve kazanımlarından söz edilmesi çok güzel bir şey” dedi.

Ancak koalisyon ortağı Halk Partisi, tartışmadan uzak durarak Avusturya’nın daha acil sorunlarının olduğunu açıkladı.

Şair Preradovic’in mirasçılarından Koschka Hetzer-Molden de, Avusturya haber ajansı APA’ya yaptığı açıklamada, ceza davası açma taraftarı olmadığını, ancak marşın yeni haliyle resmen kabullenilmesine sıcak bakmadığını belirtti. 

Tartışma özellikle YouTube’da büyük yankı yarattı. Stuermer’in marşının konduğu siteye yeni marşa yönelik çok yoğun bir şekilde hem övgü, hem de eleştiri yapılıyor.

“Felaket bir şey. Aptal feministler kendileri için kendileri marş yazsın” diye eleştiriler yapıldığı gibi, “Kadınlar Avusturya’da çoğunluğu oluşturuyor, git zıbar cüce” şeklinde yeni marşı savunan ifadeler de yer alıyor.


Üye Ol



Üye Girişi