Milliyet'te iki köşe yazarı daha işten atıldı

 

Köşelerinde AKP iktidarı ve Erdoğan'a eleştiriler yöneten Mehveş Evin ve Meral Tamer işten çıkarıldı

28.08.2015
Yazı Boyutu:  
Dün Ankara bürosundan Kemal Göktaş, Evin Demirtaş ve Sertaç Koç’u da işten çıkaran Milliyet gazetesi,  yılların ekonomi yazarı  Meral Tamer ile  köşesinde AKP ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın yönelik eleştirileriyle dikkat çeken yazar Mehveş Evin'in de işine son verdi. Milliyetten atıldığını twitter hesabından duyuran Mehveş Evin, "Yılmak yok, yazmaya devam" diye yazdı.

Gazete, Temmuz ayında da Kadri Gürsel’in işine son vermiş, Aslı  Aydıntaşbaş'da baskılara dayanamayıp istifa etmişti.

Gazetenin birçok isimle daha yollarını ayırmaya karar verdiği, işten çıkarılacakların toplam sayısının 10’u idari kadrodan olmak üzere 25’i bulacağı öğrenildi.

Kendisine ilişkin kararı kişisel Twitter hesabından duyuran Mehveş Evin, “Milliyet gazetesinden çıkarıldım. Sebebini henüz bilmiyorum. Boyun eğmek yok, yazmaya devam!” dedi.

MERAL TAMER KİMDİR?

Geçtiğimiz yıllara kadar Milliyet'i üst yönetimde temsil eden ekonomi yazarı Meral Tamer, Alman Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra gazeteciliğe 1974’te Yeni Ortam gazetesinde başladı.

Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinde çalışan Tamer 1990’lı yılların başından beri Milliyet’te çalışıyordu.

Çalışmalarından dolayı ÇGD, Fatih Belediyesi ve TÜSİAD başarı ödüllerini alan Tamer, 17 Ağustos 1999’daki Marmara depremi ile ilgili dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i eleştirdiği için 1 yıl dört ay hapis cezası ile cezalandırılmış, cezası ertelenmişti. Tamer yargılamayı AİHM’e taşımış, AİHM de Türkiye’yi basın özgürlüğü ihlali gerekçesiyle mahkum etmişti. Tamer, AİHM kararından sonra Bakırköy 15. Asliye Ceza Mahkemesi aynı davayı tekrar açarak Tamer’i beraat ettirmişti.

Tamer’in ayrıca meme kanserine ilişkin deneyimlerini yazdığı Aşkolsun Kanser adlı bir kitabı bulunuyor.

MEHVEŞ EVİN KİMDİR?

1970 tarihinde İstanbul‘da doğdu.  Gazeteci Banu Güven ile kuzenler. Babası hariciyeci.  10 yaşındayken babasını kaybetti. Babası ölünce anne ve ablasıyla İstanbul’a yerleşti. İstanbul Lisesi’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdi. Bilgi Üniversitesi‘nde e-MBA yaptı.

1993 yılında Sabah gazetesinde Dışhaberler’de gazetecilik mesleğine başladı. Yeni Yüzyıl gazetesi kurulunca oraya geçti. Aktüel dergisinde muhabirlik yaptı. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’ın Türkiye baskısı “Liberal Bakış”, Yeni Yüzyıl ve NTV dergi grubunda da editör olarak çalıştı.

2000-2002 yılları arasında Sabah gazetesi hafta sonu eklerinin, 2004-2005 yıllarında Vatan gazetesinin eklerinin yayın yönetmenliği görevini üstlendi.

2004 yılından itibaren 4 yıl Akşam gazetesinde genel yayın koordinatörü ve web sitesi sorumlusu oldu. Akşam gazetesinde Serdar Turgut ile beraber çalıştı.

2007 yılında köşe yazarlığına başladı, 2009 yılında Milliyet Cadde eki ve Milliyet gazetesinde günlük yazılar, röportajlar ve yazı dizileri yazıyordu. (KAZETE)Üye OlÜye Girişi