Milyonluk soruyu bilen Arda Ayten'in eline 800 bin lira geçecek

 

ATV ekranlarının sunucusu değişen ancak formatı değişmeyen yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'in yeni dönemin sunucusu Kenan Mirzalıoğlu'nun yönettiği yarışmada 19 yaşındaki tıp öğrencisi Arda Ayten 1 milyon liralık soruyu bildi, ancak kendisi milyoner olamadı.

7.10.2019
Yazı Boyutu:  
İmkansızlar yüzünden yılda ancak 150 kitap okuyabilen 19 yaşındaki tıp öğrencisi Arda Ayten, Kim Milyoner Olmak İster Yarışması'nda  kazandığı parayı ne yapacağını açıkladı.<

ATV ekranlarında yayınlanan "Kim Milyoner Olmak İster" adlı yarışmada Arda Ayten büyük ödül olan 1 milyonu kazandı. Ancak Veraset ve İntikal Vergisi kesintisi nedeniyle 1 milyon liranın sahibi olamadı. Arda Ayten'in eline kesintiler nedeniyle 800 bin lira dolayında para geçti.

Geçen dönemin Sunucusu oyuncu Murat Yıldırım'ın yarışmadan ayrılmasıyla yeni sezonda yerine gelen Kenan İmirzalıoğlu'nun sunduğu Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının ilk yarışmacısı 19 yaşındaki Arda Ayten 12 sorunun tümünü doğruyanıtlayarak 1 Milyon liralık büyük ödülü almayı hak kazandı.

MİLYONLUK SORU VE DOĞRU YANITI NE İDİ?

Arda Ayten'in Toprak yanıtını vererek bildiği 1 milyon lira ödülün sahibi olduğu soru ise şöyleydi:

SORU: İstiklal Marşı'mız on kıtadan oluşmaktadır. Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış İstiklal Marşı'nda bu kelimelerden hangisi daha az geçer?

A) Vatan
B) Kan
C) Toprak
D) Yurt

Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan eser 12 Mart 1921’de Birinci TBMM tarafından “İstiklal Marşı” olarak kabul edildi. Peki aşağıdaki kelimelerden hangisi 10 kıt'adan oluşan İstiklal Marşında daha az geçer? İşte detaylar…
  • Vatan kelimesi İstiklal marşında 3 kez geçmektedir.
  • Kan kelimesi İstiklal marşında 3 kez geçmektedir.
  • Toprak kelimesi İstiklal marşında 2 kez geçmektedir.
  • Yurt kelimesi İstiklal marşında 3 kez geçmektedir.

1 milyonluk soruyu açtıran 3. kişi olan Arda Ayten, sorunun cevabını bilerek ilk kez 1 milyon kazanan yarışmacı oldu. Ancak Ayten'in alacağı ödülden Veraset ve İntikal Vergisi kesintisi yapılacak. Yani yarışmacı Ayten milyoner olamayacak.

Sözcü yazarı Nedim Türkmen'in de dikkat çektiği 28 seri nolu Veraset ve İntikal Vergisi Tebliğinde yer alan hükümlere göre, Arda Ayten'in Kim milyoner olmak ister? yarışmasında kazandığı 1 milyonluk ödülün VİV kapsamında yaklaşık yüzde 10'luk bir dilimi vergi olarak kesilecek.

Hesaplaması yapıldığında ise Ayten'in yaklaşık 800 bin TL'lik bir ödül alması bekleniyor.

PARAYLA NE YAPACAĞINI AÇIKLADI

"1 milyonluk ödülü nasıl değerlendireceksiniz?" sorusuna cevap veren Arda Ayten, "Gelecek yaz öğrenebildiğim kadar dil öğrenmeye çalışacağım. Birkaç farklı enstrüman çalacağım. Kitaplarımın hepsini kendim basacağım. Hayatım boyunca üniversite okuyacağım. Ve bir öğrenci olarak öleceğim. Ve istediğim tüm hayallerim için çabalayacağım. Bu olmasa da çabalayacaktım. Ödül her şeyi hızlandıracak. Bu ödülle 50 bine yakın kitap alabilirim. Bu zaten hayatım boyunca okumayacağım bir sayı ama en azından önümde bir çıta olur." dedi.ARDA AYTEN KİMDİR?

19 yaşındaki tıp öğrencisi olan Arda Ayten, Sütçü İmam Üniversitesi'nde okuyor. Kitaplara karşı ilgili olduğunu söyleyen genç yarışmacı programda söylediği "Param olmadığı için senede sadece 150 kitap okuyabiliyorum" sözleri ile izleyenleri duygulandırmıştı.

Arda Ayten ayrıca yarışmada anne ve babasının 4 yaşında iken boşandıklarını dile getirmişti. Arda Ayten şimdiye kadar 4 kitap yazdığını da izleyicilerle paylaşmıştı.

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların; ölüm, bağış ya da herhangi bir şekilde karşılıksız olarak bir kişinin mülkiyetinden diğer bir kişinin mülkiyetine geçmesi Veraset ve İntikal Vergisinin konusunu oluşturur.

Üye OlÜye Girişi