Mimarlar Odası'nda Tezcan Karakuş Candan dördüncü kez başkan

 

Mimarlar Odası Ankara Şube’de yönetim değişti, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığı görevine tekrar Tezcan Karakuş Candan seçildi.

20.02.2020
Yazı Boyutu:  
Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. dönem Genel Kurulu'nu gerçekleştirerek yeni yönetimi belirledi.

Üç dönemdir Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığını yürüten Tezcan Karakuş Candan, 46. Dönemde de Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığına tekrar seçildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. Dönem seçimleri, Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. Dönem seçimlerine iki grup katıldı. Seçimlerde “Mimarlık Yaşamı Yeniden Örgütlemektir” şiarıyla bir araya gelen  “Demokrasi İçin Mimarlar Platformu” adaylarının olduğu mavi liste kazandı,  mavi liste seçimde büyük fark attı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği genel kurul süreciyle, 2020-2022 yılları arasında görev yapacak 46. Dönem Yönetim Kurulu’nu seçti.

Mimarların genel kuruluna Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer katıldı

46.Dönem Olağan Genel Kurulu 15 Şubat 2020 Cumartesi DSİ Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurula 10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de katılarak destek verdi. Başkent olma özelliği ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi genel kuruluna ilgi yoğundu.

Meslek odalarının, derneklerin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, muhtar ve esnaf temsilcileri , akademisyenler, CHP, HDP ve parti İYİ temsilcileri ve milletvekilleri katıldı.

Mimarlarla birlikte 80 konuğun katıldığı genel kurulda, Prof.Dr Ruşen Keleş, Avukat Turgut Kazan, Prof.Dr. Aziz Konukman, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Halkevleri Başkanı Dilşat Aktaş, Ankara Serbest Mali Müşavirler Birliği Başkanı Ali Şahin, KESK Şubeler Platformu adına İsmet Meydan, ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Mustafa Çobanoğlu, Şule Çet Davası Avukatı Onur Tatar, Gazeteci Özlem Gürses ve Nurzen Amuran, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar, Ulus Esnafı adına Salim Yuna,100.Yıl Mahallesi muhtarı Ayşegül Emekçi, Türk Rus Dostluk Evi Başkanı Erol Uğurlu, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Kavaklık İnsisiyatifi ve Ankara aks temsilcileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Burcu Akçaru, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Milletvekiller, Ali Haydar Hakverdi, Gamze Taşcıer ve Ankara Forumu Derneği Başkanı Obahan Obaoğlu konuk konuşmalarında söz alarak Mimarlar Odası Ankara Şube çalışmalarını değerlendirdi.

“Başkent vurgusu yapıldı “

Divan Başkanlığı’nı Müjdat Karaca’nın yaptığı genel kurulda, Mimarlar Odası Ankara Şubesi 45. Dönem Yönetim Kurulu çalışmalarına ilişkin görüşler dile getirildi. Gelecek döneme ilişkin önergelerin sunulduğu genel kurulda, mesleki denetim işlemleri, yapı denetim kanunu ve cezai işlemler, aidat muafiyeti, ekonomik kriz nedeniyle, üyeler için dayanışma fonunun kurulması, toplumsal cinsiyet eşitliği takip komisyonu oluşturulması, kurucu meclisin 100.yılına ilişkin çalışmalar yapılması, dijital arşivin geliştirilmesi konusundaki öneriler oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca Ankara’nın başkentlik vurgusunun güçlendirilmesi için, Anayasanın dört değişmez maddesi gerekçe gösterilerek, Mimarlar odası Ankara Şubesi’nin Mimarlar Odası Başkent Ankara Şubesi olarak ifade edilmesi de Merkez Genel kuruluna sunmak üzere oy birliği ile kabul edildi.

“Mimarlar güven tazeledi”

Kongrenin ardından Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda 16 Şubat Pazar günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılan oy verme işleminde Mavi ve Beyaz olmak üzere iki liste yarıştı ve sonucunda; “Mimarlık Geleceği Tasarlamak,Umudu Büyütmektir” eylem programıyla  mücadeleye aday olan Demokrasi İçin Mimarlar Platformu Adayları geçerli oyların %79,5’unu alarak seçildi.

Mimarların güven tazelediği seçimler sonucunda Demokrasi İçin Mimarlar Platformu adayları yönetimi oluşturdu. Resmi olmayan sonuçlara göre Demokrasi İçin Mimarlar Platformu’nun adayları Tezcan Karakuş Candan, Ünal Kara, Nihal Evirgen, Muteber Osmanpaşaoğlu, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ve Özgür Bayramoğlu Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46.Dönem Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine seçildi.

Tezcan Karakuş Candan hakkında

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Programı’nda yüksek lisansa devam etti. Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları ve Araştırma Merkezi’nde yüksek lisansını tamamlayarak Latin Amerika uzmanı oldu.

Çankaya Belediyesi’nde teknik personel ve yönetici olarak görev yaptı. Çankaya Yerel Gündem 21 genel sekreterliği, Tarihi Kentler Birliği koordinatörlüğünde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü, Çankaya Sağlıklı Kentler Proje Ofisi’nde görev aldı. Çankaya Belediyesi’nde TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında Küçük Kara Balık’la Bilim ve Sanata Yolculuk Projesi’ni yürüttü.

TÜBİTAK Sivil Mimari Bellek Projesi’nde araştırmacı olarak yer aldı. Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri sorumluluğunu üstlendiği dönemde çok sayıda proje üretti ve yürütücülüğünü gerçekleştirdi. Çankaya Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü’nde ve Atılım Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yarızamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Mimarlar Odası’nda Çocuk ve Mimarlık, Kamu Hizmeti’nde Mimarlığa Tanıklık Projesi kapsamındaki yayınlarının yanı sıra “Şili: Neoliberal Laboratuvar, Türkiye ile Benzerlikler Farklılıklar Kıyaslar” ve “Kaçak Saray” kitaplarının yazarıdır.

Uluslararası Mimarlar Birliği’nin Çocuk ve Mimarlık çalışmalarında Türkiye’yi temsil etmektedir. Mimarlar Odası’nda değişik dönemlerde çeşitli yöneticilik kademelerinde bulundu, 2012-2014 arasında yönetim kurulu sekreter üyesi olarak görev yaptı. 2014-2016 yıllarını kapsayan 43. Dönemde, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu başkanlığını yürütmüştür. 44. ve 45. dönem de şube başkanlığı yapan Tezcan karakuş Candan'ın mavi listesi  46. genel kurulda da açık oy farkıyla  yönetime seçildi. (kaynak: mimarlar odası sitesi)

Üye OlÜye Girişi