Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanına idam

 

Mısır Mursi'ye idam kararı verdi, müftünün onayını bekliyor

16.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Mısır'da Temmuz 2013'teki askeri darbeyle devrilen seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında yeni bir mahkeme kararı verildi.
 
 
 
 
Mahkeme, "hapishaneler baskını" davası kapsamında, Mursi ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişinin cezasına çarptırılmasını talep etti.
 
 
SON SÖZÜ MÜFTÜ SÖYLEYECEK
 
Kahire'deki mahkeme, söz konusu dava dosyasını, sanıklar haklarındaki idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderdi. Mısır'da idam kararlarına ilişkin son sözü, en yüksek dini makam olan müftülük söylüyor.
 
Mahkeme Başkanı Şaban Şami, müftülüğün görüşü alındıktan sonra kesinleşecek kararı 2 Haziran'da açıklayacağını duyurdu.
 
Mahkeme, Mursi dahil 36 kişinin yargılandığı "casusluk davası"nda ise 16 sanık hakkında idam cezasına hükmetti. Bu kişiler arasında Mursi'nin bulunmadığı açıklandı.
 
Mursi geçen ay, "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
HAPİSHANELER BASKINI
 
Mısır'da "Vadi'n-Natrun Hapishanesi Olayı" olarak da bilinen "hapishaneler baskını" davasında, 106'sı firari ve 25'i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011'de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, üç subayı kaçırmakla" suçlanıyor.
 
İlk duruşması 28 Ocak 2014'te görülen davada, Mursi ve diğer sanıkların Ocak 2011'deki devrim sırasında "Gazze'den sızan yüzlerce kişi tarafından birçok hapishaneye baskın düzenlenmesinin ardından Vadi'n-Natrun Hapishanesi'nden kaçtığı" iddia ediliyor.
      
CASUSLUK DAVASI
 
"Casusluk davası"nda ise devrimin ardından Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ve 35 kişi, "Devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas, Lübnan'daki Hizbullah örgütü, İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı iş birliği ve casusluk yaptıkları" öne sürülüyor.
 
Sanıklar ayrıca Mısır Bakanlar Kurulu'nun Aralık 2013'teki İhvan'ı "terör örgütü" olarak ilan etme kararına binaen "terör örgütüne mensup olmakla" suçlanıyor. Bu davadaki 36 sanıktan 22'si tutuklu, 14'ü ise gıyaben yargılanıyor.
 
20'ŞER YIL HAPİS CEZASI ALMIŞLARDI
 
Mursi ve beraberinde 12 sanık, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen, "5 Aralık 2012'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik" suçlamasıyla açılan davanın 21 Nisan'da görülen duruşmasında, 20'şer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Mısır Mahkemesi, askeri müdahaleyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Muhammed Bedii ile birlikte "casusluk" ve "Hapishane Baskınları" davasından yargılanan 145 kişi hakkında idam kararı vererek müftünün onayına sundu.
 
Mahkeme Başkanı Şaban Şami, müftülüğün kararından sonra kesinleşen kararı 2 Haziran'da açıklayacağını duyurdu. (Hürriyet/ Cihan)
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi