MKA'nın üreteceği silahın planlarını satan Müdüre 12 yıl 8 ay

 

Eski MKE Müdürü Mustafa Tanrıverdi, MP5 silahı ile yeni üretilecek piyade tüfeğinin de planlarını satmaktan yargılandığı duruşmadan karar çıktı

29.12.2016
Yazı Boyutu:  
MP5 silahı ile üretimine henüz başlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın çizim ve üretim planlarını  Amerika'da yaşıyan bir Türk işadamına satmak isterken yakalanan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 12 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. MP5 silahı ile üretimine henüz başlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın çizim ve üretim planlarını satmak isterken yakalanan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 12 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, ABD’de silah fabrikası bulunan Türk iş adamına MP-5 ve MPT-76 marka silahların çizim ve üretim planlarını  6 Nisan günü satarken Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan'ın yürüttüğü operasyonda suçüstü  yakalanmıştı.

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Tanrıverdi ifadesinde, “Ben bu olayda hatalı davrandım. Yaptığımın farkındayım ve pişmanım” dedi. Savcılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ABD’de silah fabrikaları bulunan Türk iş adamı, polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine başlatılan soruşturmada, MKE’ye bağlı Kırıkkale Silah Fabrikasının Müdürü olan Mustafa Tanrıverdi’nin Ar-Ge çalışmaları yapılarak tamamlanan ve patenti MKE’ye ait olan MP-5 marka silahın çizim ve üretim planlarını 200 bin TL karşılığında, üretime henüz başlanan MPT-76 Marka (Milli Piyade Tüfeği) silahın çizim ve üretim planlarını ise 300 bin ABD doları karşılığında satacağı tespit edildi. 


Üye OlÜye Girişi