MO: İmamoğlu'nun itiraz edeceği Haydarpaşa ihalesi geçersizdir

 

İBB yarın Haydarpaşa Garı ihalesinden hukuksuz şekilde elenmelerine ilişkin karara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak itiraz edecek. Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu Haydarpaşa Garı ihalesinin Okçular Vakfı’na verilmesinin geçersiz olduğuna dikkati çekti.

20.10.2019
Yazı Boyutu:  
TCDD, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl durumda olan yaklaşık 29 bin metrekarelik depo sahalarını kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 4 Ekim 2019 tarihinde ihaleye çıkardı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İhaleyi en yüksek teklifi veren Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’nin sahibi Hüseyin Avni Önder aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde oldu Okçular Vakfı’nın (Tekkesi) eski genel müdürü aldı.Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu Twitter'dan yaptığı açıklamada ihalenin geçersiz olduğunu belirterek "Adrese teslim ve yeterliliği olmayan bir şirkete ek binaların verilmesi Ihale kanununa açıkça aykırıdır ve suç işlenmisti" ifadelerini kullandı.
"Haydarpaşa Garı halkındır" diyen Eyüp Muhcu'nun paylaşımı şöyle:

HAYDARPAŞA GARI HALKINDIR !
1. Haydarpasa Garı Alanı ve hizmet binaları; Garın gereksinimleri doğrultusunda kullanılmalıdır
2. Yapılan ihale gecersizdir.
3. Adrese teslim ve yeterliliği olmayan bir şirkete ek binaların verilmesi Ihale kanununa açıkça aykırıdır ve suç işlenmistir

Resmi Twitter'da görüntüle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi haksız gerekçeler gösterilerek çağrılmadığı Haydarpaşa Garı ihalesi için pazartesi günü harekete geçiyor.

İBB, 21 Ekim Pazartesi günü Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak ihaleden hukuksuz şekilde elenmelerine ilişkin karara itiraz edecek. Çağlayan Adliyesi'nde de ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

TCDD, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl durumda olan yaklaşık 29 bin metrekarelik depo sahalarını kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere ihaleye sunmasının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de içinde bulunduğu toplam 4 şirket ihaleye katıldı.

İHALEYİ ESKİ OKÇULAR VAKFI MÜDÜRÜNÜN ŞİRKETİ KAZANDI

İhale, kısa süre öncesine kadar Okçular Vakfı'nın genel müdürü olan Hüseyin Avni Önder'e ait Hezarfen Danışmalık'a verildi. Hüseyin Avni Önder aynı zamanda birkaç yıl öncesine kadar İBB çalışanıydı.

Son ikiye İBB ile Hüseyin Avni Önder'e ait Hazerfen şirketi kaldı. TCDD’nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede 10 bin TL'lik sermayeye sahip Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu.

Bu süre içinde Hezarfen Danışmanlık Şirketi'nin teknik şartnamede yer alan “20 milyon TL'lik dijital ekipmana sahip olması” şartını “KDV dahil” olarak yerine getirebildiği, ancak bu rakama “KDV hariç” olarak ulaşılması gerektiği belirtilerek itiraz edildilmişti. İBB'nin itirazının ardından ihale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi bekleniyordu, fakat ihalenin yapıldığı, İBB'nin elenerek davet edilmediği öğrenildi.

İBB PAZARTESİ GÜNÜ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

İBB'nin hukuksuz bir şekilde ihaleden elenmesine İBB Başkanı İmamoğlu, “Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız,

Kılını bile kıpırdatmayan sayın bakana sesleniyorum. Çok yazık, çok ayıp. Şirketin elemanları hazır, haberdar ediliyor, aynı anda bize yazı geliyor. 'Biz ihaleyi yaptık işimiz bitti' Suç duyurusunda bulunuyoruz. İBB'nin bütün avukatlarıyla suç duyurusunda bulunuyoruz. İstanbul'da ne kadar katılmak istiyoruz diyen avukat varsa suç duyurunda bulunuyoruz. Saatini bildireceğim" ifadelerini kullanmıştı.

AVUKATLARDAN BÜYÜK DESTEK

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından çok sayıda avukat sosyal medyadan suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. (


Üye OlÜye Girişi