Mor Çatı: Boşanmak isteyen kadın daha çok şiddet görüyor

 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2018 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Mor Çatı'nın raporuna göre; kadın ençok şiddeti ya kocasından, ya da eski kocasından görüyor.

05.04.2019
Yazı Boyutu:  

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın açıkladığı 2018 yılı faaliyet raporu, kadına yönelik şiddetin geldiği boyutlarını ortaya koyarken,  Mor Çatı'dan destek isteyen kadınların yüzde 91'nin kadına yakın olan tanıdık erkeklerin şiddetine maruz kalan kadınlar olduğu  belirtildi. Raporda; "Şddet mağduru kadınların yüzde 61'i şiddeti ya kocasından ya da eski kocasından görüyor" denildi.

Mor Çatı'nın kurulduğundan beri şiddetten uzaklaşmak isteyen kadınlara dayanışma merkezi aracılığıyla destek sağladığı ve erkek şiddetiyle mücadelede sığınaklar kadar önemli olan dayanışma merkezinde yapılan çalışmanın temelini, her bir kadının kendi ihtiyacına ve potansiyeline göre planlanan destekler oluştuduğu anlatılan raporda, Vakfın geçen yıl ki etkinliklerine de yer verilerek şöyle denildi:

KADINA ENÇOK ŞİDDET YA KOCADAN YA ESKİ KOCADAN

"2018 yılında Mor Çatı Dayanışma Merkezi’ne ilk defa başvuran 800 kadın ve çocukla, 1409 görüşme yapıldı. Daha önceki yıllarda başvurmuş olup 2018’de de destek almaya devam eden kadınlarla yapılan görüşmelerle birlikte toplamda 1808 görüşme yapıldı. İlk defa 2018’de destek verilen kişilerin yaş aralığı 0-73 yaş arasında değişmektedir. Destek verilen 800 kişiden 645’inin doğum yılı bilinmektedir. Bunların yüzde 4’ü 15 yaşından küçük çocuklardı. Mor Çatı’ya başvuran kadınlar yüzde 36’sı 25-34 yaş aralığındaydı ve önceki yıllarda olduğu gibi en çok bu yaşlardaki kadınlar başvurdu. yüzde 20’si 16-24, yüzde 24’ü 35-44, yüzde 12’si 45-54, yüzde 3’ü 55-64 yaş aralığındaydı, yüzde 1’i ise 65 yaş üstündeydi"

Mor Çatı'ya başvuran 800  kadından 682’sni şiddet gören kadınların oluşturduğu  kaydedilen raporda "Şiddet uygulayanların %91’i yine kadınların yakını olan, tanıdıkları erkeklerdi. Kadınların %61’i kocalarının ya da eski kocalarının şiddetine maruz kaldıklarını paylaştılar. Evlilik ve beraberlik içinde şiddete maruz kaldığını belirten kadınların büyük kısmı şiddetin evliliğin veya birlikteliğin ilk günlerde başladığını ifade etti.  Evli ve boşanmış kadınların çoğu boşanmak istediği zaman şiddetin dozunun arttığını belirtti. Yani psikolojik veya ekonomik şiddet gören kadınların bu süreçte fiziksel şiddete daha çok maruz kalmaya başladığı veya fiziksel şiddete maruz kalan kadınların öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşıldı. Koca, eski koca, partneri veya eski partneri tarafından şiddete maruz kaldığı için başvuran kadınlardan 318’sinin evlilik/beraberlik süresi bilinmektedir. Bu kadınların yüzde 39’u 5 yıl ve daha az süredir, yüzde 22’si ise 6 ila 10 yıl arasında evlilik/beraberlik içerisinde olduğunu belirtti." ifadelerine yer verildi. (Kazete Haber merkezi)

MORÇATI SIĞINAĞI'NA ŞİŞLİ BELEDİYESİ'NDEN DESTEK

2009 yılında açılan, 18 yatak kapasiteli Mor Çatı Sığınağı'nın son 10 yıldır Şişli Belediyesi’nin finansal desteğiyle faaliyetlerini sürdürdüğü protokolün Aralık ayında yenilenerek 2019 yılı için de Şişli Belediyesi ile işbirliğinin devam edeceği anlatılan  raporda, sığınakta destek sağlanan kadınlara yönelik çalışmalarla ilgili şu görüşlere yer verildi:

"Mor Çatı, Ocak–Aralık 2018’de 2017’den itibaren destek alan 8 kadın ve 8 çocuğun yanı sıra 2018’de sığınak kabulü yapılan 16 kadın, 3 ergen, 6 çocuk ve 3 bebek olmak üzere toplamda 44 kişiye sığınak desteği sağladı. Bunların içinden 1 kadın ve 1 çocuğu 2018 içinde sığınağa 2 kez kabul edildi. Sığınak kabulü yapılırken ve gerekli destekler sağlanırken kişiler arasında yaş, dil, din, cinsel yönelim ve etnik köken ayrımı yapılmadı. 2018’de sığınağa gelen kadınların yaşları 19-54 arasında değişirken, çocuklarınki ise 0-17 yaş arasında değişkenlik gösterdi. Ayrıca, anneleriyle birlikte gelen her yaştan oğlan ve kız çocuğu sığınakta kalabildi. 2018’de sığınakta kalmaya başlayan 16 kadından 3’ü Türkiye vatandaşı değildi. Kadınların 4’ü ilkokul, 4’ü ortaokul, 3’ü lise, 1’i ön lisans, 3’ü üniversite mezunuydu; 1 tanesi ise okur-yazar değildi. Herkes için geçerli standart bir kalış süresi koyulmadı, her kadının sığınakta kalma süreleri kaynakları, koşulları ve hedefleri doğrultusunda değişkenlik gösterdi."

Üye OlÜye Girişi