Mor eldivenli kadınlardan Beşiktaş'da Las Tesis protestosu

 

Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla İstanbul Beşiktaş'taki Barbaros Hayrettinpaşa Meydanı'nda toplanan yüzlerce kadın Las Tesis koreografisini sergiledi.

15.12.2019
Yazı Boyutu:  
Kadınlar, Kadınlar Birlikte Güçlü’nün (KBG) çağrısıyla Las Tesis koreografisini sergilemek için İstanbul Beşiktaş’taki Barbaros Hayrettinpaşa Meydanı’nda bir araya geldi. Mor eldiven takan kadınlar, Las Tesis koreografisini yüzlerce kadının katılımıyla Beşiktaş’ta sergiledi


Kadınlar, dans koreografisini sergilemelerinin ardından “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop. İnadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarının ardından eylemlerini sonlandırdı.

Kadınların Las Tesis koreografisini sergilerken söyledikleri sözler ise şöyle:

patriyarka bir yargıç / suçlar bizi en başta / cezası hep şiddet / evde, işte, sokakta

her gün cinayet / erkeği koruyan adalet / sebebi fobi, nefret / suçlusu sensin devlet

ve nerede olduğum, güldüğüm, giydiğim değil / nerede olduğum, güldüğüm, giydiğim değil / nerede olduğum, güldüğüm, giydiğim değil

suçlu sensin / tecavüzcü sensin

suçlu polisler / suçlu yargıçlar / suçlu aranızda / devlet farkında

benim bedenim, benim kararım, hayır diyorsam hayırdır / benim bedenim, benim hayatım, dayanışma yaşatır

suçlu sensin!

Kadınlar; hayatına sahip çıkmaya, dayanışmayı büyütmeye, dans etmeye devam ediyor. Barbaros Hayrettinpaşa Meydanı'nda, Beşiktaş'ta toplanıyor!.
Bu performansa sen de katıl!

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
Ne olmuştu?

Şilili kadınların, kadına yönelik şiddeti protesto amacıyla düzenlediği koreografi daha önce İstanbul ve Ankara’da yapılmış, eyleme polis saldırısı gerçekleşmişti. Dünyanın dört bir yanında yapılan Las Tesis dans gösterisine yalnızca Türkiye’de polis saldırının yaşanması dün akşam Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de (TBMM) kadın milletvekilleri tarafından protesto edilmişti.
Üye OlÜye Girişi